Ріпаковий клоп

Eurydema oleracea

Морфологічні ознаки: Тіло клопа сплощене, довжиною 5-7 мм і шириною 3-4 мм, чорне й блискуче. Є по 1 овального плямі на кінці щитка і кожному надкрилля і поздовжня смуга на передньоспинке. Їх колір у всіх молодих окрилив клопів жовтий і надалі змінюється на білий або червоний (дві морфи виду). Колір черевця при цьому змінюється зі світло-сірого на чорний. Такі вікові зміни забарвлення імаго, або вторинної атипові пігментації, пов'язані із статевим дозріванням клопів, і тому вони завершуються у різних особин до або після діапаузи. Яйця клопів жовтувато-сірі з темним візерунком, циліндричні, висотою до 0,8 мм.
Річний цикл: Самки відкладають яйця на стебла і репродуктивні органи кормових рослин. У кладці 12 яєць, розташованих компактно в 2 ряди. Плідність самки до 60-80 яєць. Личинка світло-сіра з темно-коричневою передньоспинке і плямами на спинний стороні черевця. Довжина личинки від 1 мм в I віці до 5 мм у V віці. Клопи та їх личинки живуть відкрито на рослинах. Тривалість розвитку при середній температурі 20-23 В° С: яєць - 5-9 днів, личинок на оптимальному кормі - 35-45 днів. Зимують імаго під шаром опалого листя на узліссях лісів або в заростях чагарників. Широко поширений східно-палеарктічного вигляд. Перезимували клопи починають відкладати яйця: у степовій зоні в кінці квітня - початку травня, в лісовій зоні - зазвичай на початку червня. Період відкладання яєць триває 1-1,5 місяці. Личинки з яєць різних строків відкладання розвиваються в зонах з 1 поколінням з червня по серпень, в зонах з 2 поколіннями - з травня по вересень. Молоді імаго літніх поколінь присутні на полях з липня до початку жовтня; в лісовій зоні - зазвичай тільки в серпні - початку вересня.
Поведінка: Він харчується переважно на їх репродуктивних органах та в зоні конуса наростання. З оброблюваних культур клоп пошкоджує капусту, редис, брукву, ріпу, хрін (розсаду, сходи і насіннєві посадки), а також олійні культури - ріпак, рижик, катран. Личинки здатні розвиватися на багатьох видах дикорослих хрестоцвітих рослин, зарості яких є природними резерватами шкідника. Ріпаковий клоп потенційно небезпечний для висадженої розсади і сходів капусти, редису, ріпи, брукви і для їх насіннєвих посадок, а також для олійних хрестоцвітих культур - ріпаку, рижію, катрана та ін Найбільш шкідливі перезимували імаго. При заселенні ними 65% і більше сходів втрати врожаю кочанної капусти і редиски досягають 25-45%, а насіннєвий капусти - до 100% при відсутності захисних заходів. Висока чисельність і шкодочинність клопа найчастіше відзначаються в лісовій зоні. 

Засоби захисту рослин