Ріпаковий пильщик

Athalia rosae

Морфологічні ознаки: Імаго розміром 6 – 8 мм, яскраво-оранжевий, блискучий, голова й вусики чорні, на спині дві ромбоподібні чорні плями; дві пари прозорих крил із жовтуватою основою; черевце рудувато-жовте, коротке, заокруглене на верхівці у самця і загострене у самки. Яйце розміром 0,8 – 1,0 мм, овальне, світло-жовте, напівпрозоре. Несправжньогусениця завдовжки 20 – 25 мм, 22нога, тіло поперечно-зморшкувате, брудно-зелене, без шипів і щетинок, по спині й боках проходять поздовжні синьо-бурі смуги. Лялечка розміром 7 – 8 мм, жовтувато-біла, розміщена в бурому коконі циліндричної форми.
Річний цикл: Зимують личинки-еонімфи, які завершили живлення, в коконі у ґрунті, на глибині 7 – 15 см. У квітні заляльковуються. Через 8 – 15 діб вилітають дорослі пильщики і додатково живляться на квітках капустяних та зонтичних рослин. Після спаровування самка за допомогою пильчастого яйцекладу надпилює епідерміс з нижнього боку листка вздовж жилок і відкладає в середину надрізів по одному яйцю. Місця з відкладеними яйцями добре помітні за дрібним здуттям на пластинці листків. Плодючість — 250 – 300 яєць. У прохолодну і дощову погоду літ і відкладання яєць у пильщиків припиняються, а в разі затяжної негоди вони гинуть, не відклавши яєць. У теплу погоду через 6 – 11 діб вилуплюються личинки, які активно живляться.
Розвиток несправжньогусениць залежно від погодних умов триває 25 – 40 діб. За цей час вона проходить 6 віків. Заляльковуються у ґрунті в щільному коконі на глибині 7 – 15 см. Через 9 – 14 діб виходять імаго другого покоління. Відмічено, що невелика частина личинок першого покоління впадає в діапаузу до весни наступного року.
Поведінка: Личинки перших віків скелетують, доросліші об’їдають листки, залишаючи тільки товсті жилки. На гірчиці несправжньогусениці пошкоджують також квітки, зав’язь та недозрілі плоди.
Поширення: Трапляється повсюдно, найчисленніший у степовій зоні. Пошкоджує капусту, ріпак, брукву, редиску, ріпу, редьку, турнепс та інші капустяні рослини.

Засоби захисту рослин