За́хідний квітко́вий трипс

Frankliniella occidentalis

Морфологічні ознаки: Імаго дуже дрібні (0,9-1,58 мм) з дорсально-вентрально сплющеним тілом, мають колюче-сисний ротовий апарат, дві пари прозорих крил, оторочених війками. У стані спокою крила складаються на спині вздовж тіла комахи. Самки в 1,5 раза більші за самців, видовжені, основний колір тіла бурштиновий - від жовто-коричневого до темно-коричневого. Самці завжди світліші, веретеноподібні з вузьким черевцем. Основні щетинки на тілі завжди темно-коричневі. Взагалі колір комахи досить мінливий, залежно від пори і умов року він варіює від жовтого до коричневого. В холодну дощову погоду переважають темні форми, а в теплу, суху - бліді.
Річний цикл: Зимує доросла комаха (імаго) в грунті або в прикореневій розетці багаторічних культур чи бур'янів при плюсовій температурі, а при нижчій 0°С гине. Реактивація трипсів починається при температурі, вищій за + 7,9°С. Імаго трипса виходять із грунту й оселяються на нижній поверхні листків. Самки у перші 24 години малорухомі, повільно мігрують з грунту на рослину, де живляться і після парування відкладають яйця у надрізи листка чи пелюсток квіток (поодиноко). В махрових квітах (гербери, хризантеми) яйця самка може відкладати між пелюстками на квітколоже.
Розповсюдження: Ознаки зараження трипсом широко коливаються в залежності від рослин, які він атакує. На трояндах чи герберах з червоними квітами, або на темних квітах сенполій, ураження проявляються як білий наліт. Значне ушкодження призводить до деформації зародків, якщо зараження відбувається перед початком цвітіння. У перцю і огірків спостерігаються серйозні порушення під час дозрівання. На листі утворюється сріблястий наліт, листок деформується, в місцях живлення утворюються плями та шрами. Яйця, відкладені в тканини пелюсток, спричиняють ефект гусячої шкіри на квітах типу орхідей, а яйцекладка на чутливих плодах типу винограду приводить до розтріскування шкірки плоду і наступного його ураження грибами.
Розповсюджується трипс у всіх стадіях розвитку при переве¬зенні заселених яйцями чи личинками квітів, овочів, розсади та іншого садивного матеріалу або в ґрунті вазонних культур, торфі. Таким пасивним способом трипс долає значні відстані між континентами і країнами. Розповсюдження шкідника можливе також з пакувальним матеріалом плодоовочевої та квіткової продукції (ящики, коробки, картон, папір, тирса), з транспортними засобами.
На невеликі відстані імаго трипса може переноситись з одягом, взуттям робітників, які працюють в теплицях, або при збиранні, пакуванні і реалізації зараженої продукції. Із зрізаною або горщико¬вою продукцією, потрапляючи в кімнатні умови, шкідник здатний переходити на інші кімнатні рослини.
Поширення: Личинки квіткового трипсу та дорослі особини живляться на плодових культурах (абрикосі, персику, сливі, нектарині тощо), овочевих (огірках, помідорах, перці), а також на квіткових (хризантемах, герберах, гладіолусах, гвоздиках, трояндах і сенполіях).

Засоби захисту рослин