Мишачий горошок

Vicia cracca

Загальна біоморфологічна характеристика: Мишачий горошок, вика багатоквіткова (Vicia cracca), багатолітня трав’яниста рослина сімейства бобових з роду горошок. Стебло завдовжки до 1,5 м. гіллясте. Листя парноперистоскладне, з 5—20 парами лінійних або довгасто-яйцевидних листочків, на верхівці з вусиком, що чіпляється за навколишні трави. Квітки від синьо-фіолетових до блакитних, рідко білі, в багатоквіткових гроновидних суцвіттях. Плід — боб з 4—8 насінням.
Розмноження: Розмножується насіннєвим і вегетативним способами. Зацвітає на 4-5-й рік життя (в культурі — на 2 — 3-й рік). Цвіте з травня до кінця літа. Запилюється комахами. Пристосоване до перехресного запилення: в кожній квітці тичинки дозрівають раніше маточки, що запобігає самозапиленню, хоча і воно можливе, але надзвичайно рідко. В цілому у даного виду зав’язування плодів невисока (5 — 15%), а в дощові роки і того менше. Тому вегетативне розмноження грає істотну роль, в природних фіто-ценозах більшість особин, що виникли вегетативним шляхом.
Поширення: росте по лугах, чагарниках, узліссях, розріджених лісах, інколи як засмічення в посівах зернових культур. Місцепроживання її в різних грунтах, на родючих пишно розвивається і навіть може виступати содомінантом; на бідних піщаних, навпаки, буває сильно пригніченою. Віддає перевагу карбонатним грунтам з рН 7-7,5, але може рости і в інших умовах, зустрічається на грунтах з кислотністю від 4,5 до 8,8.
Хімічний склад: Гіркуватий смак насіння обумовлений присутністю в них глікозиду віціанину.

Засоби захисту рослин