Портулак городній

Portulaca oleracea

Загальна біоморфологічна характеристика: Стебло м'ясисте, простерте, до 30 см завдовжки, розгалужене. Листки сидячі, клиноподібно-оберненояйцеподібні, лопаткоподібні, тупі. Квітки двостатеві, сидячі, 3-5-пелюсткові, жовті, зібрані в розвилках стебла. Цвіте у червні-вересні. Плід — коробочка, завдовжки до 6 мм, з кришечкою, що відкривається впоперек. Насіння овальноокругле, ниркоподібне, внизу з виїмкою, поверхня дрібнозубчаста, чорного чи темно-бурого кольору, завдовжки до 0,7, завтовшки до 0,25 мм. Маса 1000 насінин - 0,1 г. Проростає насіння в землі на глибині від одного до трьох сантиметрів. Для того щоб дозріти, йому потрібно майже 30 днів. Рослина дуже живуча, любить тепло. Одна розвинута рослина дає до 10 тис. насінин.
Поширення: Портулак городній — археофіт ірансько-туранського походження. В природних умовах поширений практично всюди і росте як бур'ян в посівах зернових і колосових культур, на городах, у селах, на необроблюваних землях. У культурі портулак вирощують аматори.
Розмноження: Однорічна трав'яниста рослина, розмножується насінням, яке під час достигання легко висипається на землю. Насіння зберігає здатність проростати в грунті до 30 років. Рослина, зрізана вище кореневої шийки, може відростати. Цвіте та плодоносить із червня до вересня.
Хімічний склад: Листки містять аскорбінову кислоту, каротин, органічні кислоти, цукри, глікозиди, алкалоїди (0,03 %), смолисті і слизисті речовини, жир, білки, вітаміни С, Е, Р, К1, мінеральні солі тощо. Насіння містить жирну олію.

Засоби захисту рослин