Folicur

Tootja
BAYER
Kategooria
Fungitsiidid
Registreeritud kuni
2024-08-31
Registreerimisnumber
19
Aktiivsed materjalid
Lingid

Toimespekter:
Tali- ja suvinisu: Helelaiksus lehtedel, Helelaiksus viljapeadel, Nisu-pruunlaiksus, Kõrreliste jahukaste, Nisu kollane rooste, Pruunrooste, Fusarioosid viljapeadel
Tali- ja suvioder: Kõrreliste jahukaste, Odra-leherooste, Kollane rooste, Kõrreliste võrklaiksus, Kõrreliste äärislaiksus, Kõrreliste pruunlaiksus, Fusarioosid viljapeadel
Tali- ja suviraps: Ristõieliste kuivlaiksus, Ristõieliste valgemädanik, Ristõieliste mustmädanik e fomoos, Tsülindrosporioos, Hahkhallitus 

Kasutamine:
Teraviljad:
Kasutusaeg: pritsitakse ainult üks kord, vahemikus kõrsumisest õitsemiseni vastavalt haiguse lööbimise riskile, tavaliselt esimeste haigustunnuste ilmumisel.
Kulunorm 0,75 - 1,0 l/ha.
Folicur’i võib pritsida nii iseseisvalt, kui ka pritseprogrammis teiste preparaatidega, profülaktiliselt või esimeste haigustunnuste ilmumisel. Kui esimene pritsimine on tehtud mõne teise fungitsiidiga, näiteks Falcon Forte’ga, võib Folicur’i kulunormi vähendada (0,5 -0,75 l/ha). Folicur’i kasutamisel fusarioosi vastu takistab preparaat ka tungaltera ja alternarioosi levikut.
Vee kulu 200 - 400 l/ha.
Ooteaeg teraviljadel 35 päeva.

Rapsi haiguste tõrjeks:
Kulunorm:
Talirapsi ja –rüpsi pritsimisel sügisel 0,5 l/ha.
Tali- ja suvirapsi ning –rüpsi pritsimisel kevadel ja/või suvel 1,0 l/ha.

Kasutusaeg haiguste tõrjumiseks:
Tsülindrosporioosi ja fomoosi e mustmädaniku tõrjeks pritsitakse esimeste haigustunnuste ilmumisel alates rapsi 4 lehe faasist kuni õitsemise alguseni. Fomoosi tõrjumiseks talirapsil ja –rüpsil on põhiline tõrjeaeg sügisel, alates rapsi nelja lehe faasist. Kuivlaiksuse tõrjeks pritsitakse esimeste haigustunnuste ilmumisel alates rapsi 4 lehe faasist kuni täisõitsemiseni. Kuivlaiksuse saaki kahjustav mõju seisneb kõtrade nakkumises, mis põhjustab seemnete enneaegset varisemist. Kõtrade kaitseks on parima aeg pritsida õitsemise ajal. Valgemädaniku ja  hahkhallituse vastu pritsitakse tavaliselt rapsi õitsemise keskel, kui esimesed rapsi kollased õielehed hakkavad langema.

Rapsi kasvu reguleerimiseks:
Kasutusaeg rapsi ja rüpsi kasvu reguleerimiseks:
Talirapsi ja -rüpsi pritsitakse sügisel juurekava arengu stimuleerimiseks ning rapsi varre kasvu pidurdamiseks. Pritsitakse rapsi ja rüpsi 5 - 6 lehe faasis kulunormiga 0,5 l/ha. Kevadel võib 30 - 50 cm kõrgust talirapsi ja rüpsi pritsida külgvõrsete kasvu hoogustamiseks, lamandumiskindluse tõstmiseks ja rapsi õitsemise ühtlustamiseks kulunormiga 1,0 l/ha. Suvirapsi ja –rüpsi pritsitakse kevadel, kui raps on 30 - 50 cm kõrge külgvõrsete kasvu hoogustamiseks, lamandumiskindluse tõstmiseks ja rapsi õitsemise ühtlustamiseks kulunormiga 1,0 l/ha.
Vee kulu 200 - 400 l/ha.
Ooteaeg rapsi ja rüpsi puhul 56 päeva.
Rapsi ja rüpsi on lubatud pritsida sõltumata kasutamise eesmärgist kokku kaks korda kasvuperioodi vältel.

Vihmakindlus: 1 tund, kuni pritsimislahus on lehtedel kuivanud.
Õhutemperatuur pritsimise ajal:
Rapsi kasvu reguleerimiseks ja talvekindluse tõstmiseks temperatuuripiirangut ei ole. Oluline on, et taimedel toimuks pritsimise ajal normaalne ainevahetus.
Tõhusaks haigustõrjeks on vajalik +12 °C. Fungitsiidi Folicur on lubatud kasutada taimede õitsemise ajal. Pritsitakse hommiku- ja õhtutundidel, kui mesilaste ja teiste kasulike putukate lendlus on lõppenud.

Paagisegud:
Folicur’i võib kasutada pritseprogrammides ja paagisegudes enamiku fungitsiidide, herbitsiidide, insektitsiididega ja vedelväetistega. Soovitav on paagisegu sobivust eelnevalt katsetada.

Märkused
Folicur’i kasutamisel soovitatud kulunormil ei ole preparaat taimedele kahjulik. Ebasoodsate ilmastikutingimuste ajal kasutamine (nt õhutemperatuur üle +25 °C, madal suhteline õhuniiskus) võib põhjustada kultuurtaimedel kerget värvuse muutust, mis kaob mõne päeva jooksul ning ei avalda saagi moodustumisele negatiivselt mõju. Folicur’i kasutamisel öökülmade perioodil võivad talirapsi lehed värvuda violetseks. Värvus normaliseerub mõne päeva jooksul. Taimede talvekindlusele värvimuutus negatiivset mõju ei avalda.

Resistentsuse vältimise abinõud
On teada, et haigustekitajatel võib sarnase toimemehhanismiga fungitsiidide sagedasel kasutamisel toimeainete suhtes välja areneda resistentsus (vastuvõtlikkus väheneb). Fungitsiid Folicur sisaldab toimeainet tebukonasool, mis kuulub triasoolide keemilisse klassi – (DMI gruppi), FRAC kood G1, resistentsuse tekkimise tõenäosust hinnatakse „keskmiseks“ (FRAC Code nimekiri 2010). Et ennetada haigustekitaja muutumist fungitsiidi suhtes resistentseks, soovitab Bayer CropScience:  Pidada kinni etiketil soovitatud kasutusaegadest, mitte pritsida hilisemas faasis;  Vältige ravivat pritsimist, kui haigus on juba nähtavalt taimele lööbinud; Kasutage soovitatud kulunormi, ärge alandage normi. Vähendage haiguste survet kõikide võimalike integreeritud haigustõrjes soovitatud ennetusmeetoditega.

Segatavus teiste preparaatidega
Folicur’i võib kasutada paagisegus enamiku fungitsiidide, herbitsiidide, insektitsiididega ja vedelväetistega. Segude valmistamisel valatakse Folicur paaki viimasena, kui segupartneri kasutusjuhend ei ütle teisiti. Soovitav on paagisegu sobivust eelnevalt katsetada. Küsimuste tekkimisel pöörduge bager CropScience esindaja poole.

Pritsimislahuse valmistamine
Enne pritsimislahuse valmistamist veendu, et prits, pihustid jt osad oleksid puhtad. Täida pritsi paak esmalt kolmandiku kuni poole vajamineva vee kogusega, lisa preparaat, sega hoolikalt ja seejärel lisa ülejäänud vee kogus. Valmistatud pritsimislahust kasutada kohe ilma vaheaegasid tegemata ja seejuures peab kindlasti töötama pritsi lahusesegisti. Pritsimislahust valmistada ainult vajaminev kogus. Kasutatud taara loputada 3 korda puhta veega ja loputusvesi lisada valmistatavasse pritsimislahusesse.

Pritsimistehnoloogia
Enne tööleasumist kontrollida paagi puhtust, torude, pihustite ja pritsi korrasolekut. Kui pritsiga on enne pritsitud teisi aineid, tuleb ta enne kasutamist hoolikalt läbi pesta. Pritsitakse tuulevaikse ilmaga (tuult kuni 4 m/s), vältides preparaadi kandumist naabruses asuvatele kultuuridele.

Pritsi puhastamine
Pärast töö lõpetamist pesta prits, voolikud ning pihustid hoolikalt vee ning spetsiaalse pesuvahendiga.

Kultuuride jaoks registreeritudHindaSaagikoristuseelne ajavahemik
Suvioder0.75 - 1 l35
Suvinisu0.75 - 1 l35
Talinisu0.75 - 1 l35
Suviraps1 l56
Taliraps0.5 - 1 l56
Talioder0.75 - 1 l35