Osiris

Tootja
BASF
Kategooria
Fungitsiidid
Registreeritud kuni
Registreerimine on lõppenud
Registreerimisnumber
370
Aktiivsed materjalid

Toime
Osiris on süsteemne, laia tõrjespektriga efektiivne fungitsiid teravilja lehtedel ja kõrtel levivate haiguste tõrjeks. Osiris sisaldab kahte toimeainet - epoksikonasool ja metkonasool, mis mõlemad kuuluvad triasool-fungitsiidide gruppi. Peamine toime on ergosterooli sünteesi peatamine.

Kasutusjuhend
Osiris on väga hea efektiivsusega Septoria sp. (helelaiksuste), Puccinia sp. (pruunja kollase rooste) ja Rhyncosporium (äärislaiksuse), hea efektiivsusega pähiku fusarioosi, Dreschlera sp. (triiptõbi ja odra võrklaiksus) ja mõõdukalt efektiivne Erysiphe sp. (jahukaste) vastu. Efektiivsus sõltub haiguse tüübist, selle intensiivsusest, ilmastikutingimustest ja kultuuri kasvust. Üldiselt pritsimisel kulunormiga 3,0 l/ha Osirise mõju kestab 3-4 nädala jooksul pärast pritsimist. Kõrge õhuniiskus ja sademetevaba periood 2-3 tundi pärast pritsimist parandab efektiivsust. Osiris kinnitub lehe pinnale ½ - 1 tunniga pärast pritsimist. Osiris on väga valiva toimega teraviljade fungitsiid. Harvadel juhtudel on täheldatud kultuuri kahjustusi (näit. pruunistunud lehe tipp), kuid ükski neist pole põhjustanud saagi vähenemist. Hoolimata sellest ei peaks Osirist kasutama väga kuiva ilma ja kõrgete temperatuuridega ning ereda päikese korral. Hoiduda kasutamast põua, umbrohutõrje jne. kahjustusest põhjustatud stressis kultuuril. Osirist võib kasutada alates haiguse varajasest lööbimisest (tavaliselt kõrsumise algusest – lipulehe ilmumiseni) kuni õitsemise lõpuni. Maksimaalne kasutusnorm taliteraviljadel on 2 korda 3,0 l/ha. Intervall 21 päeva.

Tali- ja suvinisu ja tritikale
1,5-3,0 l/ha septorioosi ja roostete tõrjeks. Pritsitake haiguse lööbimisel, tavaliselt kõrsumise algusest kuni lipulehe keelekese ilmumiseni. Teise pritsimisega viljatupe avanemisest kuni piimküpsuse alguseni tõrjutakse viljapeadel levivaid haigusi. Fusarioosi tõrjeks viljapeadel tuleb teine pritsimine teha õitsemise faasis, ideaalis, kui enamikel pähikutel on tolmlemine toimunud. Pähiku fusarioosi tõrjumisega väheneb terades mükotoksiinide hulk. Tugeva jahukaste nakkuse ohu korral tuleb Osiris’t segada jahukaste tõrje preparaadiga, näit. Flexity või Corbel. 1,5-3,0 l/ha triiptõve (DTR) keskmise nakkuse korral, väga tugeva haiguse surve korral on soovitav segada DTRi tõrjuva fungitsiidiga.

Talioder ja -rukis
1,5-3,0 l/ha äärislaiksuse, roostete ja võrklaiksuse tõrjeks. Pritsitakse nakatumise alguses, tavaliselt kõrsumise algusest kuni lipulehe keelekese ilmumiseni. Teine pritsimine (viljatupe avanemisest kuni piimküpsuse alguseni) tagab haiguste tõrje viljapeadel. Taliodra tugeva võrklaiksuse nakkuse korral on soovitav pritsida Osirist segus strobiluriin-fungitsiidiga, näit. Comet. Tugeva jahukaste nakkuse ohu korral kasutada Osirist segus jahukaste tõrje preparaadiga, näit. Flexity või Corbel.

Suvioder
1,5-3,0 l/ha äärislaiksuse, roostete ja võrklaiksuse tõrjeks. Pritsitakse nakatumise alguses, tavaliselt lipulehe ilmumisest kuni loomise alguseni. Enamikel juhtudel on odrale ühekordne pritsimine piisav. Tugev nakkuse korral võib kasutada jaotatud kulunormiga pritsimist - esimene pritsimine teise kõrresõlme moodustumisest kuni lipulehe ilmumiseni ja teine pritsimine loomise algusest kuni õitsemise lõpuni.

Ramularioosi tõrjel tagab keskmise kuni hea toime haiguse tõrjel epoksikonasooli sisaldus tootes. Tugeva võrklaiksuse nakkuse korral on soovitav pritsida Osirist segus strobiluriinfungitsiidiga, näit. Comet. Tugeva jahukaste nakkuse ohu korral kasutada Osirist segus jahukaste tõrje preparaadiga, näit. Flexity või Corbel.

Pritsimislahuse valmistamine
Pritsimislahust valmistada kultuuriga (nt kõrrelised) kaetud alal või alal, kust mahavalgunud lahust on võimalik kokku koguda. Hoida ohutut vahemaad lahtistest veekogudest ja kaevudest. Enne pritsipaagi täitmist puhastada paak, pihustid, pihustusseade ja filtrid. Täida ¾ pritsipaaki puhta veega ja pane segisti tööle. Lisa vajalik kogus Osirist ja lahust samaaegselt segades täida paak ülejäänud koguse veega. Segisti jätta tööle nii transportimisel kui pritsimisel. Pritsimislahus tuleks kasutada kohe pärast valmistamist. Osiris on segatav mitmete herbitsiidide, fungitsiidide ja kasvuregulaatoritega nagu Starane, Comet, Terpal, Cycocel ja Moddus.

Pritsi kasutamine
Vältida pritsimisribade ülekattumist ja tuulega eemale kandumisest. Pritsida tuulevaikse ilmaga (tuule kiirus alla 4 m/s). Soovitud tulemus saavutatakse sobivate pihustitega ja pritsimislahuse ühtlase jaotamisega, kattes kogu taimestiku põhjalikult. Soovitav veekulu: 150-300 l/ha. Minimaalset vee hulka kasutada kui lehestik on suhteliselt väike ja taimed on kergelt märjad või kastesed.

Resistentsus
Fungitsiidide kasutamisel võivad tekkida või juba olemas olla resistentsed seenhaiguste tüved. Resistentsete haigustekitajate väljakujunemist on väga raske eelnevalt kindlaks määrata, kuna see sõltub paljude bioloogiliste ja agronoomiliste tegurite koosmõjust. Seda arvesse võttes ei vastuta tootja ega edasimüüjad kahjude eest, mille on põhjustanud fungitsiidi ebapiisav toime resistentsetele haigustekitajatele. Vähendamaks resistentsuse riski soovitab BASF alati kinni pidada etiketil antud soovitustest.

Kultuuride jaoks registreeritudHindaBBCHSaagikoristuseelne ajavahemik
Suvinisu2 l40 - 6935
Talinisu2 l40 - 6935
Suvioder2 l40 - 6935
Talioder2 l40 - 6935
Rukis2 l40 - 6935
Talitritikale2 l40 - 6935
Suvitritikale2 l40 - 6935