Zypar

Kategooria
Herbitsiidid
Registreeritud kuni
2026-08-05
Registreerimisnumber
621
Aktiivsed materjalid
Lingid

Toimeviis
Zypar on süsteemne lehtede kaudu toimiv herbitsiid laialeheliste umbrohtude leviku kontrollimiseks talinisus, taliodras, rukkis, tritikales, suvinisus ja suviodras. Ärge pritsige liblikõieliste (nt ristik) taimede allakülviga põllukultuure. Zypar sobib ainult kevadel kasutamiseks. Zypar kontrollib suure hulga laialeheliste umbrohtude, sh roomav madar ehk virn (Galium aparine), harilik kesalill (Matricaria spp.), kukemagun (Papaver rhoeas), valge hanemalts (Chenopodium album), verev iminõges liigid (Lamium spp), harilik punand (Fumaria officinalis) ja kurereha liigid (Geranium spp) levikut. Zypar sisaldab halauksifeeni, mis kuulub sünteetiliste auksiinide herbitsiidide hulka, ja florasulaami, mis on ALS inhibeeriv lisand. Nähtavad tulemused ilmnevad, sõltuvalt umbrohu liigist, paari päeva kuni mõni nädal pärast pritsimist. Lõplikku tulemust saab oodata 4-6 nädalat peale pritsimist.

Ilmastikutingimused pritsimise ajal
Zypar võib kasutada temperatuuridel 2 kuni 25 °C ja nii niiske kui ka kuiva ilma korral. Ulatusliku põua korral võib herbitsiidi toime olla nõrgem. Ärge pritsige stressis põllukultuure. Stressi võivad põhjustada mitmesugused tegurid, sh pakane, põud, üleujutus, mikroelementide puudus, haigus, kahjurite rünnak jms. Herbitsiid Zypar võib mõnikord põhjustada 2–3 nädalaga mööduvat kultuuri kollasust, mis ei mõjuta teravilja saagikust ega kvaliteeti.

Doseerimine ja pritsimise ajastamine
Taliteraviljad
Zypar võib kasutada kevadel taliteraviljadel BBCH 23.-29. faasis (3 kõrvalvõrset kuni võrsumise lõpuni) kulunormiga 0,75 l/ha või BBCH 30.-45. faasis (kõrsumise algusest kuni viljatupe avanemise keskpaigani) kulunormiga 1,0 l/ha.
Suvinisu ja -oder Zypar võib kasutada suviteraviljadel BBCH 13.-29. faasis (3. pärislehe faasist kuni võrsumise lõpuni) kulunormiga 0,5 l/ha või BBCH 30.-45. faasis (kõrsumise algusest kuni viljatupe avanemise keskpaigani) kulunormiga 1,0 l/ha.

Muld
Herbitsiidi Zypar võib kasutada eri tüüpi pinnasel.
Vihmakindlus
Herbitsiid Zypar on vihmakindel tund aega pärast pritsimist.

Paagisegud
Herbitsiidi Zypar ei tohi segada toodetega, mis sisaldavad fenoksaprop-p-etüüli. Põldkannikesele ja mailastele mõju tagamiseks võib soovitada segu partnertoote nagu 15 g/ha Granstar Preemia SX või 22,5 g/ha Calibre 50 SX. Rapsile mõju tagamiseks võib soovitada segu partnertoote nagu 1,0 l/ha DMA 6 2,4-D Retro.

Pritsimisvõtted ja vee hulk
Herbitsiidi Zypar saab kasutada traktori külge kinnitatud taimekaitsepritsiga. Seda saab lisada paagi pealt või sisselasketoru kaudu. Pritsimiskogus on 100–400 liitrit vett hektari kohta. Kasutage töödeldava umbrohu lehe arengule ja vilja tihedusele vastavat otsikut ja pritsimistehnikat. Minimaalne soovitatav pritsimiskogus on 200 liitrit vett hektari kohta.

Pritsimislahuse valmistamine
Enne preparaatide kasutamist veenduge alati, et prits on korralikult puhastatud ning seal ei ole settejääke. See on eriti oluline, kui pritsi on kasutatud teistel kultuuridel. Täitmisseadme kasutamine: Kasutades Zyparit, täitke täitmisseadme paak poolenisti veega, seejärel lisage soovitud kogus preparaati. Segu imeda pritsipaaki, ning samal ajal lisada paaki ülejäänud kogus puhast vett. Seejärel loputage täiteseade ning tühjad anumad, kui neid on. Korrake alumise ventiili avamise ja sulgemise protseduuri seni, kuni täiteseadmes ei ole silmaga nähtavaid jälgi Zypar-ist. Vahetu sisseimemine: Kui te kasutate vahetu sisseimemise seadet, juhtige lahjendamata toode otse torudesse, mis lähevad pritsipaagist pihustiteni. Kui lülitate seadme välja või lõpetate pritsimise, tuleb läbi viia süsteemi läbipesu ja puhastamine. Loputusvesi pritsitakse sõites töödeldud alale.

Paagi puhastamine
Lahuse täiteseade: Sõltumata täiteseadest pritsitakse pritsimislahuse jäägid ja loputusvesi töödeldud alale. Loputusvee paagi maht peab olema piisav, et lahjendada pritsimislahuse jääke vähemalt 50 korda. Kui kasutate sisemisi pihusteid, peske pritsipaak koheselt pärast kasutamist puhtaks loputusveepaagist pärineva veega. Soovitatav on jagada loputusvesi erinevate loputuste vahel ning korrata paagi pesu ja pihustamist 2-3 korda. Loputusvesi pritsitakse sõites töödeldud alale. Vahetu sissepritse: Kui te kasutate vahetu sissepritse seadet, vaadake „Vahetu sissepritse“ osa ülal.

Pritsi väline puhastamine
Pritsi ja traktori puhastamine peab toimuma samal põllul, mida töödeldi või selleks ettenähtud alal, kus on pesuvee kogumise võimalus paakidesse või muudesse anumatesse. Kui te puhastate pritsi äsja töödeldud põllul, on oluline, et prits oleks varustatud vajaliku seadmega ning et olemas oleks vajalik kogus vett.

Märgaja
Ei ole vajalik Zypar puhul.
Järgnevad kultuurid
Pärast pritsimist ei ole sügisel põllukultuuride külvamisele piiranguid. Soovitatav on enne tundlike liikide külvamist, nt ristik, läätsed, maad künda.
Ümberkülv
Kui saak ebaõnnestub, võib külvata:  suvinisu ja suviotra 1 kuu peale pritsimist.  Maisi 2 kuud peale pritsimist ja kündmist.

Kultuuride jaoks registreeritudHindaBBCHSaagikoristuseelne ajavahemik
Talinisu0.75 - 1 l23 - 4560
Talioder0.75 - 1 l23 - 4560
Rukis0.75 - 1 l23 - 4560
Talitritikale0.75 - 1 l23 - 4560
Suvinisu0.5 - 1 l13 - 4560
Suvioder0.5 - 1 l13 - 4560