Riza 250 EW

Manufacturer
Cheminova
Category
Fungicides
Registered until
2027-12-31
Registration number
04.2/1175-1/2014.
Active materials
Links

Hatásmód és hatékonyság

A Riza 250 EW hatóanyaga a tebukonazol, hasonlóan a többi triazol típusú fungicidhez, a gombák ergoszterol-bioszintézisét gátolja. Azonban a triazolok nagy részétől eltérően nem egy, hanem két ponton is beleavatkozik a bioszintézisbe (C14 demetiláció és Δ8-Δ7 izomerizáció blokkolás), aminek következménye, hogy a sejtmembrán nélkülözhetetlen alkotó eleme az ergoszterol hiányzik, így a gomba szívóhifái nem tudnak kifejlődni. A Riza 250 EW tehát egy újgenerációs triazol, ami a felszívódó tulajdonsága, széles hatásspektruma és jelentős gombaölő hatékonysága mellett még egy különleges tulajdonsággal bír, ami megkülönbözteti a hasonló típusú gombaölő szerektől, ez pedig a regulátor hatás. Ez a növekedésszabályozó hatás, ami a gibberelin bioszintézis gátlásában nyilvánul meg, például jelentősen javítja a repce télállóságát, de ugyan ilyen fontos a szárszilárdító tulajdonsága is.

Felhasználási javaslatok

Kalászosokban gabonalisztharmat ellen az első tünetek megjelenésekor kell alkalmazni a készítményt. A szárbaindulás után a védekezéseknél több betegség ellen irányul a kezelés, ezért ilyenkor célszerű a szárbaindulás kezdetén és kalászhányás végén – virágzás kezdetén elvégezni egy-egy védekezést. A második védekezést célzottan a kalászfuzáriózis ellen érdemes irányítani, a Riza 250 EW kiváló fuzárium elleni hatékonyságát kihasználva.

Őszi káposztarepcében eredményesen alkalmazható a legfontosabb repcebetegségek ellen, tőlevélrózsás állapottól a virágzás kezdetéig. Az őszi kezelés azon kívül, hogy a kórokozók ellen kiváló védelmet biztosít, a Riza 250 EW növekedésszabályozó (regulátor) hatásából adódóan jelentősen visszafogja a szárba indulást, ami nagymértékben javítja a repce télállóságát.

Almástermésűekben lisztharmat és varasodás ellen az első tünetek megjelenésekor kell kezdeni a védekezést, és azt a fertőzés erősségétől függően 8-10 naponta 1-2 alkalommal meg lehet ismételni.

Csonthéjasokban, meggyben és cseresznyében a kora tavaszi rezes lemosó permetezés után monília ellen virágzás kezdetén, majd fővirágzásban szükséges védekezni a Riza 250 EW-vel. A levélbetegségek elleni védekezést sziromhullást követően célszerű végezni. Kajsziban monília és gnomónia, szilvában monília ellen a kezelést megelőző jelleggel a virágzás kezdetén kell elkezdeni és 8-10 naponta a fertőzés mértékétől függően 1-2 alkalommal megismételni.

Őszibarackban is a tavaszi lemosó permetezés után, piros bimbós állapotban javasolt elvégezni az első Riza 250 EW-s védekezést a tafrina ellen, és ha az időjárási tényezők indokolják (hűvös, párás idő), akkor 7-10 naponként 2-3 alkalommal meg kell ismételni. A készítményt a megfelelő hatás elérése érdekében nagy lémennyiséggel és nedvesítőszer (Trend 90) hozzáadásával javasolt kijuttatni.

Szőlőben lisztharmat ellen megelőző jelleggel 3 alkalommal a virágzástól kezdve ajánlott védekezni. Szürkepenészes rothadás ellen járványveszélyes időszakban a készítményt érdemes kombinálni egyéb gombaölő szerrel.

Felhasználás előtt mindig olvassa el és tartsa be a termék címkéjén leírt utasításokat!

Registered for culturesRate
Winter wheat1 l
Spring wheat1 l
Spring barley1 l
Winter triticale1 l