Sumi-Alfa 5 EC

Category
Insecticides
Registered until
2026-12-31
Registration number
04.2/4785-1/2016
Links

Előírt növényvédelmi technológia
Virágzó növényzeten vagy azok szomszédságában a védekezés csak a méhek napi repülési időszakának befejezését követően, legkorábban a csillagászati naplemente előtt egy órával kezdhető meg. A kezelést 23 óráig be kell fejezni, illetve 23 órától a következő nap alkonyatáig szüneteltetni kell.
A permetezésnél használt permetlé mennyiségét az alkalmazott permetezőgép típusától és a növénykultúrától, a termesztés, ill. a művelés módjától, a lombfelület nagyságától függően kell meghatározni.
A kezeléseket az előrejelzésre alapozva, a kártevők betelepedésekor, illetve azok legérzékenyebb fejlődési stádiumában kell elvégezni.
Kalászosokban a vetésfehérítő bogarak elleni permetezést az imágók táblára történő betelepedése, ill. a lárvák tömeges kelése idején célszerű elvégezni. A védekezés szükségességéről az egyedszámok felmérése alapján lehet dönteni. A levéltetvek elleni védekezést az első telepek megjelenésekor célszerű elvégezni és szükség esetén megismételni.
Repcében a repcedarázs lárvái elleni permetezést a növény szikleveles állapotától 4 leveles állapotáig célszerű elvégezni. A kártevő fiatal lárvái ellen kell a védekezést időzíteni. Levéltetvek, repcebecő-ormányos és repce-fénybogár ellen betelepedéskor, a károsítók egyedszámának folyamatos figyelemmel kísérése alapján célszerű a védekezést elvégezni. Amennyiben szükséges, a kezelést 7-10 nap elteltével meg lehet ismételni.
Kukoricában a kukoricamoly ellen a tömeges lárvakelés időszakában kell permetezni. Az amerikai kukoricabogár imágói elleni védekezés célja a bogarak tojásrakás előtti gyérítése a jövő évi lárvakártétel mérséklése, valamint a bibeszálak lerágásának, ezáltal a hiányos termékenyülésnek az elkerülése. A védekezést a tömeges rajzás idejére, lehetőleg a bogarak tojásrakása előtti időre kell időzíteni. A bogarak rajzásdinamikájáról sárga ragadós csapdák segítségével, a tojásrakásról az imágók tojástartalmának egyedi vizsgálatával (a bogarak potrohának enyhe megnyomásával és kézi nagyító segítségével) lehet tájékozódni.
Ha a nővirágzás még nem haladta meg az 50,0 %-ot és egyidejűleg a zöld bibeszálak 1,5 cm-re történt visszarágása már észlelhető a táblákon, haladéktalanul védekezni kell. A kukorica pollenszóródása(hímvirágzása) idején, illetve ha a védendő táblán virágzó gyomok, vagy a környezetében virágzó kultúra található, a szer csak méhkímélő technológiával juttatható ki.
Cukorrépában a levéltetvek betelepedése idején, az első kolóniák észlelésekor célszerű kijuttatni a készítményt. Az egyedek betelepedése és felszaporodása sárgatálas megfigyeléssel és növényvizsgálattal követhető nyomon.
Almatermésűekben sodrómolyok ellen a védekezést hajtásvizsgálat alapján, az áttelelő lárvák ellen kell végrehajtani. A további kezeléseket rajzásmegfigyelés alapján, a lárvakelés kezdetén kijuttatva javasolt elvégezni. Almamoly és aknázómolyok ellen szintén rajzásmegfigyelésre alapozva, a tömeges lárvakelés idején kell megkezdeni a védekezést. Elhúzódó rajzás esetén 2 permetezés szükséges 8-14 napos időközökkel. A levéltetvek ellen a kezelést a kártevők megjelenésekor, a kis kolóniák kialakulása előtt kell elkezdeni.
Csonthéjasokban a gyümölcsmolyok (keleti gyümölcsmoly, barackmoly, szilvamoly) ellen rajzásmegfigyelés alapján, a fiatal, kelő lárvákkal szemben kell védekezni. Elhúzódó rajzásnál 2 kezelés indokolt 8-14-napos időközökkel. A levéltetvek elleni védekezést a kártevők megjelenésekor, a kis kolóniák kialakulása előtt kell elkezdeni.
Szőlőben szőlőmolyok ellen a kezelést az előrejelzésre alapozva kell elvégezni. Nemzedékenként a készítménnyel csak egy kezelés javasolt. Elhúzódó rajzás esetén más hatásmechanizmusú készítménnyel kell megismételni a permetezést.
Burgonyában és paradicsomban a permetezést az L1-L2 fokozatú burgonyabogár lárvák tömeges megjelenéséhez célszerű időzíteni. A kezelést a lárvakelés intenzitásától függően 7-10 nap elteltével lehet megismételni.
Paprikában és uborkában a levéltetvek elleni védekezést az első telepek megjelenésekor célszerű elvégezni. Az egyedek betelepedése és felszaporodása sárgatálas megfigyeléssel és növényvizsgálattal követhető nyomon. A tripszek elleni védekezést az első imágók megjelenésekor kell elvégezni.
Káposztafélékben a levéltetvek elleni védekezést az első telepek megjelenésekor célszerű elvégezni és szükség esetén megismételni. A bagolylepkék ellen feromoncsapdás rajzásmegfigyeléshez igazítva kell a kezelést elvégezni a tojásrakás után, a lárvák tömeges kelése kezdetén. A védekezést a rajzás intenzitásától függően 7-10 nap múlva meg lehet ismételni. Káposztalepke esetében is a fiatal lárvák ellen kell a védekezést időzíteni.
Borsóban a levéltetvek elleni védekezést az első telepek megjelenésekor célszerű elvégezni és szükség esetén megismételni. A bagolylepkék ellen feromoncsapdás rajzásmegfigyelés alapján kell a kezelést elvégezni a tojásrakás után, a lárvák tömeges kelése kezdetén. A védekezést a rajzás intenzitásától függően 7-10 nap múlva meg lehet ismételni. Nedvesítő szer hozzáadásával kell elkészíteni a permetlevet.
Dísznövényekben fitotoxicitási vizsgálat elvégzése szükséges a permetezés megkezdése előtt!
Viaszos felületű növények esetében tapadásfokozó szerrel kell elkészíteni a permetlevet.
Az eszfenvalerát hatóanyag az IRAC besorolása szerint a 3 Nátriumion-csatorna módosító csoport (Sodium channel modulators) 3A Piretroidok, piretrinek (Pyrethroids, pyrenthrins) alcsoportjába tartozik.
Az eszfenvalerát kontakthatású (nem felszívódó) hatóanyag.

Registered for culturesRateBBCH
Grapes0.1 - 0.3 l12 - 79
Potatoes0.1 - 0.3 l13 - 79
Tomatoes0.1 - 0.3 l13 - 79
Cucumbers0.3 l13 - 70