Kędzierzawość liści brzoskwini

Taphrina deformans

Do groźniejszych chorób niektórych drzew owocowych należy kędzierzawość liści brzoskwini. Wywołana jest przez grzyb Taphrina deformans (Berk.), który rozwija się przy odpowiedniej wilgotności powietrza oraz temperaturze 10-20oC. Grzyb zimuje na pędach, w pąkach oraz w szczelinach kory w postaci zarodników workowych i blastospor. Na wiosnę, gdy następuje ocieplenie, zaczyna infekować drzewo. To najlepszy moment do porażenia rośliny chorobą. Wówczas rozluźniają się łuski pąków i oba typy zarodników zaczynają ingerować w młode tkanki rośliny. Jest to jedyny moment, w którym może dojść do skażenia. W momencie pełnej wegetacji nie ma możliwości zakażeń wtórnych, gdyż grzybnia obumiera wraz z zamierającymi liśćmi. Niebezpieczeństwo stwarzają uwolnione już zarodniki także dla przyszłego wzrostu rośliny, gdyż podczas deszczowej pogody przemieszczają się na pędy oraz łuski, gdzie przeczekują do następnego sezonu.

Objawy
Symptomy zainfekowania rośliny pojawiają się w pierwszej połowie czerwca, gdy na liściach występują jasnoczerwone, koliste i twardniejące plamy o średnicy 0,8 – 1,1 mm. Niekiedy podobne objawy można zaobserwować także na kwiatach, owocach i pędach. Wraz z postępem choroby liście zmieniają barwę na czerwono-karminową i pokrywają się szarym nalotem (skupienie zarodników workowych grzyba). Zainfekowane liście grubną, twardnieją i marszczą się, a pędy kurczą się oraz zwiększają objętość średnicy. W sezonie drzewa przestają owocować i stają się bardziej podatne na szkodliwe działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych (np. mróz), zaś pod koniec czerwca większość z nich opada. Determinuje to roślinę do wypuszczania nowych liści, a tym samym przyczynia się do jego osłabienia i zmniejszenia skali kwitnienia w kolejnym roku.

Ochrona
Kędzierzawość liści brzoskwiń to choroba, której można uniknąć dzięki zastosowaniu we właściwy sposób odpowiednich środków ochrony roślin. Powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest przeprowadzenie oprysku. Efekt może przynieść już jeden zabieg, przy czym nie można przegapić dobrego momentu. Zabieg najlepiej wykonać przed pękaniem pąków. Przegapienie tej chwili może skutkować niską efektywnością działań. Dobrą praktyką jest wykonanie zabiegu chemicznego w okresach czasowych ociepleń – gdy istnieje ryzyko rozluźniania pąków. Dla skuteczności ochrony drzew przed kędzierzawością liści brzoskwiń istotne znaczenie ma dokładne przeprowadzenie zabiegu. Roślina powinna zostać całkowicie opryskana specjalnym środkiem grzybobójczym. Zabieg można przeprowadzić, gdy temperatura na zewnątrz osiągnie przynajmniej +6oC.

Rośliny żywicielskie:
brzoskwinia,
morela,
nektaryna.

Środki ochrony roślin