Manco 80 WP

Producent
Madez-Firma
Kategoria
Fungicydy
Zarejestrowany do
2024-04-01
Numer rejestracyjny
R-13/2016 h.r.
Aktywne materiały
Linki

OPIS DZIAŁANIA
Manco 80 WP jest środkiem grzybobójczym w formie proszku do sporządzania zawiesiny wodnej o działaniu powierzchniowym do stosowania zapobiegawczego w ochronie ziemniaka, jabłoni i pomidora w uprawie polowej przed chorobami grzybowymi. Środek przeznaczony do stosowania przy użyciu opryskiwaczy sadowniczych (uprawa jabłoni), polowych (uprawa ziemniaka i pomidora) i ręcznych (uprawa pomidora i jabłoni).

Zawartość substancji czynnej:
mankozeb (związek z grupy ditiokarbaminianów) – 80% (800 g/kg).

STOSOWANIE ŚRODKA
Ziemniak
Zaraza ziemniaka
Maksymalna/zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 2 kg/ha
Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 8
Odstęp między zabiegami: 7 dni
Zalecana ilość wody: 200-400 l/ha
Zalecane opryskiwanie: drobnokropliste
Większą ilość wody stosować na plantacjach o silnie rozwiniętej naci ziemniaczanej.
Termin stosowania: Środek stosować od fazy początku rozwoju pierwszych liści do fazy początku żółknięcia liści (BBCH 10 – 91).
a) Pierwszy zabieg:
- obszary o największym zagrożeniu zarazą ziemniaka – zabieg należy wykonać przed zwieraniem się międzyrzędzi lub przed pojawieniem się pierwszych objawów choroby. W przypadku lokalnych komunikatów o występowaniu zarazy należy niezwłocznie przeprowadzić zabieg.
- obszary o niższym zagrożeniu zarazą ziemniaka – zabieg wykonać niezwłocznie po przekroczeniu lokalnych komunikatów o wystąpieniu zarazy.
b) Następne zabiegi wykonać w odstępie 7 dni.
W przypadku, gdy w programie zwalczania zarazy ziemniaka pierwszy zabieg wykonywany jest środkiem o działaniu układowym, środek ochrony roślin Manco 80 WP powinien być stosowany przemiennie z innymi środkami grzybobójczymi o innym mechanizmie działania.

Jabłoń
Parch jabłoni
Maksymalna/zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 3 kg/ha
Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 1
Zalecana ilość wody: 700 l/ha
Zalecane opryskiwanie: drobnokropliste
Termin stosowania: Środek stosować od fazy nabrzmiewania pąków kwiatowych do fazy osiągnięcia przez owoce 90% typowej wielkości (BBCH 51 – 79).
Zabieg należy wykonać zgodnie z harmonogramem prognozy wystąpienia parcha jabłoni.
Manco 80 WG jest środkiem o działaniu zapobiegawczym, który w ciągu całego sezonu wegetacyjnego można stosować jednorazowo w programach ochrony z innymi środkami grzybobójczymi.

Pomidor (w uprawie polowej)
Zaraza ziemniaka
Maksymalna/zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 2 kg/ha
Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 5
Odstęp między zabiegami: 7 dni
Zalecana ilość wody: 500-800 l/ha
Zalecane opryskiwanie : drobnokropliste
Termin stosowania: Środek stosować od fazy całkowicie rozwiniętego pierwszego liścia do fazy zakończenia rozwoju owoców (BBCH 11 – 79).
Zabieg należy wykonać w przypadku pojawienia się pierwszych objawów choroby lub zgodnie z sygnalizacją.
Manco 80 WG jest środkiem o działaniu zapobiegawczym, który w ciągu całego sezonu wegetacyjnego można stosować maksymalnie 5 razy w odstępach 7 dniowych oraz przemiennie z innymi środkami grzybobójczymi o innym mechanizmie działania.

UWAGI:
1. Środek stosować przemiennie z fungicydami należącymi do innych grup chemicznych o odmiennym mechanizmie działania.
2. Podczas stosowania środka nie dopuścić do znoszenia cieczy użytkowej na sąsiednie rośliny uprawne.
3. Zabiegu nie wykonywać na mokre rośliny.

SPORZĄDZANIE CIECZY UŻYTKOWEJ
Przed przystąpieniem do sporządzania cieczy użytkowej dokładnie ustalić potrzebną jej ilość. Odważoną ilość środka wymieszać w osobnym naczyniu z małą ilością wody, następnie wlać przez sito do zbiornika opryskiwacza napełnionego częściowo wodą (z włączonym mieszadłem). Opróżnione opakowanie przepłukać trzy razy wodą, a popłuczyny wlać do zbiornika opryskiwacza z cieczą użytkową. Uzupełnić opryskiwacz wodą do potrzebnej ilości. Po wlaniu środka do zbiornika opryskiwacza nie wyposażonego w mieszadło hydrauliczne ciecz mechaniczne wymieszać. Opryskiwać z włączonym mieszadłem. Opryskiwać natychmiast po przygotowaniu cieczy roboczej.

POSTĘPOWANIE Z RESZTKAMI CIECZY UŻYTKOWEJ I MYCIE APARATURY
Z resztkami cieczy użytkowej po zabiegu należy postępować w sposób ograniczający ryzyko skażenia wód powierzchniowych i podziemnych w rozumieniu przepisów Prawa wodnego oraz skażenia gruntu, tj.:– po uprzednim rozcieńczeniu zużyć na powierzchni, na której przeprowadzono zabieg, jeżeli jest to możliwe lub
– unieszkodliwić z wykorzystaniem rozwiązań technicznych zapewniających biologiczną degradację substancji czynnych środków ochrony roślin, lub
– unieszkodliwić w inny sposób, zgodny z przepisami o odpadach.
Po pracy aparaturę dokładnie wymyć. Z wodą użytą do mycia aparatury postąpić tak, jak z resztkami cieczy użytkowej, stosując te same środki ochrony osobistej.

 

Zarejestrowane dla kulturStawkaBBCHKarencji interwał
Ziemniaki2 kg10 - 917
Jabłoń3 kg51 - 7935
Pomidory2 kg11 - 793