Parch jabłoni

Venturia inaequalis

Objawy Parch jabłoni

W przypadku porażenia drzewa pojawiają się początkowo plamy na liściach w kolorze oliwkowozielonym, następnie czarno-brunatnym na górnej powierzchni. Podobne zmiany pojawią się także na owocach w pierwszym okresie porażenia. Na etapie końcowym na liściach może pokazać się uwypuklenie. Dochodzi także do zasychania i opadania liści. W przypadku owoców – w ostatniej fazie porażenia – pojawiają się miejsca korkowate i głębokie spękania powierzchni.

Zwalczanie Parch jabłoni

Podobnie jak w przypadku Parchu gruszy ważne znaczenie ma zapobieganie powstaniu infekcji. Przede wszystkim zaleca się usuwanie i niszczenie opadłych liści. Stosuje się także opryski chemiczne i biologiczne w okresie wiosennym.

Parch gruszy

choroba wywoływana przez grzyb Venturia pirina Aderh. - Parch jabłoni – choroba wywoływana przez grzyb Venturia inaequalis (Cooke ) Aderh.

Objawy Parch gruszy

w przypadku pierwotnego porażenia na wszystkich naziemnych i niezdrewniałych częściach drzewka pojawiają się okrągławe plamy, szarawe następnie czerniejące. Zmiany pojawiają się również na owocach. Plamy rozrastają się silniej oraz korowacieją, co w ostateczności prowadzi do pękania owoców. Na wrażliwych odmianach możemy zauważyć porażenie pędów – twarde narośla wypełnione zarodnikami konidialnymi. Grzyb rozwija się od wczesnej wiosny. Źródłem zakażenia są zazwyczaj konidia i grzybnie , które zimują na ubiegłorocznych pędach, w korze i pąkach.

Zwalczanie Parch gruszy

Najlepsze efekty przynoszą zabiegi profilaktyczne oraz agrotechniczne, podejmowane przez cały okres wegetacji. Ważne jest grabienie i niszczenie (najlepiej palenie) opadłych liści. Dobre efekty przynosi także stosowanie oprysku późną jesienią.

Rośliny żywicielskie Grusza, jabłoń.

Środki ochrony roślin