Ragis 200 SL

Producent
SYNGENTA
Kategoria
Herbicydy
Zarejestrowany do
Rejestracja wygasła
Numer rejestracyjny
R-232/2014
Aktywne materiały
Linki

DZIAŁANIE NA CHWASTY
Środek działa kontaktowo i przemieszcza się w ograniczonym stopniu w roślinie. Niszczy nadziemne zielone części roślin, przez które jest szybko absorbowany. Opady deszczu wkrótce po opryskiwaniu nie obniżają skuteczności działania środka. Wyższe temperatury i silniejsze nasłonecznienie przyspieszają jego działanie. Środek traci aktywność po zetknięciu się z glebą w ciągu 1 - 3 dni, najszybciej następuje to na glebie gliniastej.

STOSOWANIE ŚRODKA
Desykacja - niszczenie naci ziemniaczanej. Ragis 200 SL stosuje się w celu:
Polepszenia zdrowotności i jakości bulw poprzez:
Zapobieganie przemieszczaniu się wirusów z liści i łodyg do bulw.
Zapobieganie i ograniczanie porażenia bulw zarazą ziemniaka.
Zmniejszenie liczby uszkodzeń mechanicznych podczas zbioru.
Przygotowanie plantacji ziemniaka do zbioru bulw:
Przyspieszenie dojrzewania bulw ziemniaka,
Zwiększenie udziału frakcji sadzeniakowej w plonie bulw.
Ułatwienie pracy maszyn (kopaczki, kombajny) podczas zbioru bulw ziemniaka.

UWAGI
W okresie długotrwałej suszy nie wykonywać niszczenia naci. Zabieg wykonać, gdy rośliny ziemniaka znajdują się w pełni turgoru (najlepiej po deszczu, na obeschnięte rośliny, we wczesnych godzinach rannych).
Nie wykonywać niszczenia naci ziemniaczanej, gdy gleba jest popękana i bulwy ziemniaka są widoczne na powierzchni.
Na plantacjach nasiennych ziemniaka zaleca się stosowanie dawek dzielonych, ze względu na możliwość równomiernego zniszczenia naci.
Stosując środek do niszczenia naci ziemniaczanej, do cieczy użytkowej nie dodawać zwilżacza.

SPORZĄDZANIE CIECZY UŻYTKOWEJ
Przed przystąpieniem do sporządzania cieczy użytkowej dokładnie ustalić potrzebną jej ilość. Odmierzoną ilość środka wsypać do zbiornika opryskiwacza napełnionego częściowo wodą (z włączonym mieszadłem) i uzupełnić wodą do potrzebnej ilości. Opryskiwać z włączonym mieszadłem. Po wsypaniu środka do zbiornika opryskiwacza niewyposażonego w mieszadło hydrauliczne, ciecz w zbiorniku mechanicznie wymieszać. Opryskiwać pod obniżonym ciśnieniem wody, w przedziale 2,1 do 2,7 bara, aby uzyskać maksymalną liczbę grubych kropli. Do zabiegu preferowane są rozpylacze płaskostrumieniowe, np.: XR lub DG 11005, 11006. Belki opryskiwacza podnieść na wysokość ok. 50 cm nad roślinami: – w przypadku rozpylaczy o kącie 110 – niżej, tj. 40-50 cm. Stosowanie rozpylaczy typu DG ogranicza znoszenie cieczy użytkowej i umożliwia wykonanie zabiegu, gdy prędkość wiatru wynosi powyżej 2 m/sek. Opróżnione opakowania przepłukać trzykrotnie wodą, a popłuczyny wlać do zbiornika opryskiwacza z cieczą użytkową. W przypadku przerw w opryskiwaniu, przed ponownym przystąpieniem do pracy należy dokładnie wymieszać ciecz użytkową w zbiorniku opryskiwacza.

POSTĘPOWANIE Z RESZTKAMI CIECZY UŻYTKOWEJ I MYCIE APARATURY
Z resztkami cieczy użytkowej po zabiegu należy postępować w sposób ograniczający ryzyko skażenia wód powierzchniowych i podziemnych w rozumieniu przepisów Prawa Wodnego oraz skażenia gruntu, tj.: – po uprzednim rozcieńczeniu zużyć na powierzchni, na której przeprowadzono zabieg, jeżeli jest to możliwe lub – unieszkodliwić z wykorzystaniem rozwiązań technicznych zapewniających biologiczną degradację substancji czynnych środków ochrony roślin, lub – unieszkodliwić w inny sposób, zgodny z przepisami o odpadach.

Zarejestrowane dla kulturStawkaKarencji interwał
Rzepak ozimy2 - 3 l
Ziemniaki2 - 3 l10