Soplete 200 SL

Producent
SYNGENTA
Kategoria
Herbicydy
Zarejestrowany do
Rejestracja wygasła
Numer rejestracyjny
R-233/2014
Aktywne materiały
Linki

OPIS DZIAŁANIA
SOPLETE 200 SL jest środkiem chwastobójczym w formie koncentratu do sporządzania roztworu wodnego, przeznaczonym do niszczenia naci ziemniaczanej (plantacje ziemniaka nasiennego, jadalnego i przemysłowego), desykacji rzepaku ozimego oraz zwalczania zachwaszczenia wtórnego na plantacjach ziemniaka. Środek przeznaczony do stosowania przy użyciu opryskiwaczy polowych.

DZIAŁANIE NA CHWASTY
Środek działa kontaktowo i przemieszcza się w ograniczonym stopniu w roślinie. Niszczy nadziemne zielone części roślin, przez które jest szybko absorbowany. Opady deszczu wkrótce po opryskiwaniu nie obniżają skuteczności działania środka. Wyższe temperatury i silniejsze nasłonecznienie przyspieszają jego działanie. Środek traci aktywność po zetknięciu się z glebą w ciągu 1 - 3 dni, najszybciej następuje to na glebie gliniastej.

STOSOWANIE ŚRODKA
Desykacja - niszczenie naci ziemniaczanej. Soplete 200 SL stosuje się w celu.
Polepszenia zdrowotności i jakości bulw poprzez:
zapobieganie przemieszczaniu się wirusów z liści i łodyg do bulw.
zapobieganie i ograniczanie porażenia bulw zarazą ziemniaka.
zmniejszenie liczby uszkodzeń mechanicznych podczas zbioru.

Przygotowanie plantacji ziemniaka do zbioru bulw:
przyspieszenie dojrzewania bulw ziemniaka.
zwiększenie udziału frakcji sadzeniakowej w plonie bulw.

Ułatwienie pracy maszyn (kopaczki, kombajny) podczas zbioru bulw ziemniaka.

Środek stosować w dawkach dzielonych:
1 zabieg
Maksymalna/zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 2,0 l/ha.
2 zabieg.
Maksymalna/zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 2,0 l/ha.

lub

1 zabieg
Maksymalna/zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 3,0 l/ha.
2 zabieg
Maksymalna/zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 2,0 l/ha.
Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 2.
Pierwszy zabieg wykonać 14 dni przed planowanym zbiorem bulw ziemniaka.

Minimalny odstęp pomiędzy zabiegami: 4-6 dni.
Wyższą dawkę środka stosować na zwarte łany roślin, rośliny wyrośnięte, w warunkach silnego zachwaszczenia i w późniejszych fazach rozwojowych chwastów.

Termin niszczenia naci Termin stosowania środka ustala się w zależności od:
Przebiegu warunków agrometeorologicznych w danym rejonie kraju,
Wczesności odmiany,
Pzeznaczenia ziemniaków,
Wielkości bulw,
Stopnia dojrzałości skórki na bulwach ziemniaka,
Zagrożenia porażenia chorobami wirusowymi roślin ziemniaka na plantacjach nasiennych.

Ze względu na dojrzałość skórki zabieg wykonuje się na:
Odmianach wczesnych: od 3 dekady lipca do I dekady sierpnia,
Odmianach średniowczesnych: od 1 do 2 dekady sierpnia,
Odmianach późnych: do końca sierpnia (ze znacznie słabszym efektem w ograniczaniu porażenia bulw ziemniaka).

Uwzględniając zagrożenie chorobami wirusowymi na plantacjach nasiennych: Niszczenie naci ziemniaczanej daje najlepsze efekty, gdy zabieg wykonuje się do około 2 tygodni po głównym locie mszyc (wektorów chorób wirusowych), z tego powodu należy uzyskać szczegółowe informacje o przebiegu lotów w danym roku i rejonie, w oparciu o monitorowanie lub sygnalizację.
Uwzględniający zwalczanie zarazy ziemniaka: Niszczenie naci ziemniaczanej traktuje się jako ostatni zabieg ochronny, niszczący zarodniki grzyba, przemieszczające się z części nadziemnej roślin ziemniaka do bulw.

Termin zbioru bulw ziemniaka rozpocząć 7 dni po zastosowaniu środka Soplete 200 SL. Przetrzymywanie bulw ziemniaka w glebie przez okres dłuższy, niż 3 tygodnie, może spowodować odrastanie części nadziemnych roślin oraz zwiększa zagrożenie porażeniem bulw rizoktoniozą.

WARUNKI BEZPIECZNEGO STOSOWANIA ŚRODKA
Przed zastosowaniem środka należy poinformować o tym fakcie wszystkie zainteresowane strony, które mogą być narażone na znoszenie cieczy roboczej i które zwróciły się o taką informację.

Środki ostrożności dla osób stosujących środek:
Nie jeść, nie pić ani nie palić podczas używania produktu. Stosować rękawice ochronne oraz odzież ochronną, zabezpieczającą przed oddziaływaniem środków ochrony roślin, w trakcie przygotowywania cieczy roboczej oraz w trakcie wykonywania zabiegu.

Środki ostrożności związane z ochroną środowiska naturalnego:
Nie zanieczyszczać wód środkiem ochrony roślin lub jego opakowaniem. Nie myć aparatury w pobliżu wód powierzchniowych. Unikać zanieczyszczania wód poprzez rowy odwadniające z gospodarstw i dróg. Używać odpowiednich pojemników zapobiegjących skażeniu środowiska.

W celu ochrony organizmów wodnych konieczne jest wyznaczenie strefy ochronnej o szerokości 25 m od zbiorników i cieków wodnych, z czego co najmniej 10 m strefy zadarnionej w uprawie rzepaku w fazie BBCH 79-99.

W celu ochrony organizmów wodnych konieczne jest wyznaczenie strefy ochronnej o szerokości 35 m od zbiorników i cieków wodnych, z czego co najmniej 20 m strefy zadarnionej w uprawie ziemniaków w fazie BBCH 79-99.

W celu ochrony roślin lądowych niebędących celem działania konieczne jest wyznaczenie strefy ochronnej o szerokości 10 m od terenów nieużytkownych rolniczo lub o szerokości 5 mod terenów nieużytkownych rolniczo, z jednoczesnym użyciem rozpylaczy redukujących znoszenie cieczy użytkowej o 50%

W celu ochrony pożytecznych stawonogów bytujących poza polem konieczne jest określenie strefy ochronnej o szerokości 5 m od terenów nieużytkownych rolniczo.

Zarejestrowane dla kulturStawkaBBCHKarencji interwał
Ziemniaki2 - 3 l79 - 9910
Rzepak ozimy2 - 3 l79 - 99