Benhure 300 ECRegistered until: 2023 M05 7
Doğal Tarım - Fungisit
6329

Özellikler: Şekerpancarı, Buğday, Turunçgil, Antepfıstığı ve Karpuz ve kullanılan geniş spektrumlu sistemik bir fungisittir. BENHURE 300 EC ilacında bulunan difenoconazole ve propiconazole aktif maddeleri bitkinin yeşil aksamından bünyeye alınır ve fungal etmenlerin, bitkiye girişi (penetrasyon) ve haustorya esnasında müdahale eder. Bu her iki aktif madde hücre çeperlerinde sterol biyosentezi teşekkülünü engelleyerek mantarların gelişimini önler. 

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN KULLANILMASI:

Şekerpancarı Pancar yaprak leke hastalığına karşı ilk uygulama hastalık henüz çıkmadan koruyucu olarak yapılmalı, gerektiğinde 15-20 gün aralıklarla devam edilmelidir.

Buğday’ da Septorya yaprak lekesi, Pas ve Külleme hastalığına karşı ilk hastalık belirtileri görüldüğünde uygulamaya başlanır. İklim koşulları ve hastalığın durumu dikkate alınarak gerektiğinde 21-28 gün aralıklarla devam edilir.

Turunçgiller’ de kahverengi leke hastalığına karşı uygulamalara sürgün gelişimi ve iklim özellikleri dikkate alınarak sürgünler gelişmeye başladığında yaklaşık 5-10 cm uzunlukta olduğunda ve ilk hastalık belirtileri görüldüğünde başlanır, uygulamalara 15-20 gün aralıklarla devam edilir.

Antepfıstığı karazenk hastalığına karşı birinci uygulama çiçek dökümünden sonra döllenmeyi izleyen meyvelerin buğday tanesi kadar olduğu dönemde yapılır. Hastalık için uygun enfeksiyon koşulları devam ettiği sürece 15 gün aralıklarla ikinci ve diğer uygulamalar yapılır.

Karpuz’ da erken yaprak yanıklığına karşı uygulamalara ilk hastalık belirtileri görüldüğünde başlanır, 15-20 gün aralıklarla devam edilir.

KARIŞABİLİRLİĞİ:
Yaygın olarak kullanılan bir çok bitki koruma ürünü ile tank karışımı halinde kullanılabilir. Tereddüt halinde bir ön karışım testi yapılması tavsiye edilir.

ÇEVREYE ETKİSİ: Balıklara zehirlidir, sulara bulaştırmayınız

ANTİDOT: Özel bir antidotu yoktur. Belirtilere göre tedavi uygulanır.

CropsBBCHKayıtlı normaHasat Öncesi Aralığı
Antep fıstığı0 - 00 - 021
Karpuz0 - 050 - 5021
Kışlık buğday0 - 040 - 5021
Turunçgiller0 - 00 - 021
Yazlık buğday0 - 040 - 5021
Şeker pancarı0 - 030 - 3021