Canfidan EC 250Registered until: 2022 M04 26
Cansa Kimya - Fungisit
5971

ÖZELLİKLERİ:
Triazole grubundan, sistemik bir fungisittir. Etki mekanizması açısından DMI(demethylation inhibitors) grubu içinde yer alır. Fungus hücrelerinde sterol biyosentezini engelleyerek etkili olur. Tedavi edici özelliktedir.
Birçok kültür bitkisindeki Külleme hastalıklara karşı etkilidir. Bu gruptaki fungisitler; çeşitli kültür bitkilerindeki Oomycetes sınıfından olan Mildiyö etmenlerine (Phytophthora infestans, Peronospora spp., Plasmopora spp. vb.) ve bu sınıftan olan diğer funguslara etkili değildir. Zira, Oomycetes sınıfından olan funguslar gelişme ve üremeleri için sterol biyosentezine ihtiyaç duymazlar. Arılara zararsızdır.

İLACIN UYGULAMAYA HAZIRLANIŞ ŞEKLİ:
Gerekli miktarda ilaç önce su ile ayrı bir kapta bulamaç haline getirilir.
İlaçlama aletinin deposu yarıya kadar su ile doldurulur ve karıştırıcı sistemi çalışır haldeyken hazırlanan bulamaç ilaç aletin deposuna aktarılır.Daha sonra depo su ile tamamlanarak ilaçlamaya geçilir.İlaçlama yaparken yaprakların alt ve üst yüzeylerinin iyice ilaçlanmasına dikkat ediniz.İlaçlamayı sabah veya akşam havanın çok sıcak olmadığı saatlerde yapınız.

KULLANMA ŞEKLİ :
Hububatta: Hastalığa karşı çevrede ilk hastalık belirtileri görüldüğünde kaplama olarak birinci ilaçlama yapılır.Hastalığın yoğunluk ve devam etme durumuna göre 15 gün sonra ikinci ilaçlama yapılır.
Kabakgillerde:Çevrede ilk hastalık belirtileri görüldüğünde kaplama olarak birinci ilaçlama yapılır.Şartlar hastalık için uygun giderse 15 gün aralıklar ile 2-5 ilaçlama yapılmalıdır.
Bağ Küllemesi:Sürgünler 25-30cm uzunlukta bağ küllemesine karşı birinci ilaçlama,çiçek taç yaprakları döküldüğünde(korukların saçma tanesi iriliği aldığı dönem),üçüncü ve diğer ilaçlamalar 10-14 gün durum göz önüne alınarak yapılır.Tanelere tatlı su yürüdüğünde ilaçlamaya son verilir.

KARIŞABİLİRLİK DURUMU:

Triadimenol,Propineb ve Oxydemetonmethyl terkipli insektisitlerle ve MCPA terkipli herbisitlerle karıştırılabilir.

CropsBBCHKayıtlı normaHasat Öncesi Aralığı
Bağ0 - 00 - 07
Kışlık arpa0 - 050 - 5035
Kışlık buğday0 - 050 - 5035
Salatalık0 - 00 - 07
Yazlık arpa0 - 050 - 5035
Yazlık buğday0 - 050 - 5035