Challenge 600Registered until: 2022 M01 10
BAYER - Herbisit
2691

Özellikler
Nohut, mercimek ve ayçiçeğinde geniş yapraklı yabancı otlara karşı çıkış öncesi veya çıkış sonrası kullanılan seçici bir yabancı ot ilacıdır. Çıkış sonrası uygulamalarda yabancı otlar ilacı derhal bünyeye alır 1-2 gün içerisinde gelişme durur ve hava sıcaklığına bağlı olarak ölümler gerçekleşir.
Çıkış sonrası uygulamalar yabancı otların ve kültür bitkisinin erken dönemlerinde kullanılmalıdır. Geç uygulamalarda ilacın etkisi azalır. Nohut, mercimek ve ayçiçeğinden sonra ekilecek ürünlere hiçbir olumsuz etkisi yoktur. Çıkış sonrası kullanımı oldukça ekonomiktir.

Bitkiler İle İlgili Tavsiyeler
Challenge ilacı yaygın olarak ekilen nohut çeşitlerinde (Gökçe , Akçin, Sarı-98, Menemen-92, Damla, Aydın-92, Akdeniz ve Orta Anadolu yerli çeşitleri gibi) güvenle kullanılabilir. Ancak Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bazı yerli çeşitlerde (Diyarbakır gibi) fitotoksik olduğundan kullanılmamalıdır. Diğer çeşitlerde kullanmadan önce firmaya danışınız.
Nohutun ve mercimeğin çiçeklenme döneminde kesinlikle kullanılmamalıdır!

İlacın Uygulamaya Hazırlanması ve Kullanımı
Karışabilirlik Durumu
Diğer ilaçlarla karışımına ilişkin bir kısıtlama yoktur, bununla birlikte gereksinim duyulduğunda yaygın uygulamaya geçmeden önce fiziksel karışabilirlik testi yapılması genel bir ilke olarak önerilir.

Antidotu ve Tedavisi
Bilinen antidotu yoktur. Hastanın midesi yıkanmalı ve belirtilere göre tedavi uygulanmalıdır.

CropsBBCHKayıtlı normaHasat Öncesi Aralığı
Ayçiçeği0 - 0125 - 30050
Havuç0 - 0150 - 150-
Leblebi, Nohut0 - 075 - 12550
Mercimek0 - 0125 - 30050