Sarmaşik çoban değneği
Polygonum convolvulus

Özellikleri:
Son derece hızlı ve gür büyüyen bir sarmaşıktır. Yaprakları kalp şekline, salkımlar halinde açar, çiçekleri ise beYaz renktedir. Yılda 5-6 metreye kadar uzayabilir. Besince zengin, ağır, su tutan toprakları sever. Kumlu topraklarda nispeten daha yavaş gelişir. Fazla güneşten hoşlanmaz. Yetişkin hale gelinceye kadar bol su ister. Sarımsı beyaz çiçekler, sık ve dik kümeler halinde dalların üst kısımlarında açarlar. Ilıman iklimlerde yapraklarını dökmeyen çobandeğnekleri soğuk bölgelerde ise kışı yapraksız geçirir. Yeni açan yapraklar kırmızı uçlu ve yeşil renklidir. Sarımsı beyaz çiçekler, sık ve dik kümeler halinde dalların üst kısımlarında açarlar. Ilıman iklimlerde yapraklarını dökmeyen çobandeğnekleri soğuk bölgelerde ise kışı yapraksız geçirir. Yeni açan yapraklar kırmızı uçlu ve yeşil renklidir.

Çobandeğneği (Polygonium) Bitkisinin Üretimi
Üretimleri, yaz başında alınan çelikler ile olur.
Çobandeğneği (Polygonium) Bitkisinin Ekolojik İstekleri
Toprak istekleri bakımından kanaatkârdırlar. Her türlü toprakta rahatlıkla yetişebilirler. Nadiren gübre isterler ve susuzluğa dayanıklıdırlar.
Çobandeğneği (Polygonium) Bitkisinin Peyzajda Kullanımı
En fazla büyüyen asma çeşitlerindendir ve 8–10 m’ye kadar, hızla boylanırlar. Pergolalarda, boru ve direklerde, duvarlarda ya da çok yaşlı kuru ağaçların gövdelerine sardırmada kullanılır. Sıcak yaz mevsimi olan bölgelerde yarı gölgeye, diğer bölgelerde ise tam güneşe dikilir.