Divine BlueRegistered until: 2022 M07 2
Cansa Kimya - Fungisit
8769

ÖZELLİKLERİ:
Dithiocarbamate grubundan, kültür bitkilerindeki bazı mantari hastalıklara karşı kullanılan koruyucu özellikte bir fungisittir.

İLACIN HAZIRLANMASI:
Önce tavsiye edilen dozda ilaç miktarı ayrı bir kapta bulunan az miktarda su ile bulamaç haline getirilir. Sonra bu bulamaç yarısına kadar su ile doldurulmuş olan aletin deposuna boşaltılır. Aletin karıştırıcı tertibatı çalıştırılmalı ve gerekli olan su depoya ilave edilmelidir.

İLACIN KULLANMA ZAMANI:
BAĞ
İlaçlamaya sürgünler 25-30 cm olunca başlanmalı, hava şartlarına ve hastalığın gelişme durumuna göre 14 gün aralar ile devam edilmelidir. Hastalığın enfeksiyonu için uygun koşullar ortadan kalktığında ilaçlamalara son verilmelidir. İlaçlamalarda asmanın iç tarafındaki yaprak ve salkımların ilaçlanmasına dikkatedilmelidir. Yaprakların özellikle alt yüzeylerinin ilaçla kaplanması sağlanmalıdır. İlaçlamalar havanın çok sıcak olmadığı sabah erken saatlerde yapılmalıdır.Hastalığın durumuna göre ilaçlamalar hasata 21 gün kalıncaya kadar devam edilir.
DOMATES
İlaçlamaya çevrede ilk hastalık belirtileri görüldüğünde başlanmalı ve ilaçlama hastalığın seyrine göre 10-14 gün ara ile tekrarlanmalıdır.
ELMA
1. ilaçlama; çiçek gözleri kabardığında (dal sıracası bulunan yerlerde 3-5 gün önce)
2. ilaçlama; pembe rozet tomurcuğu döneminde, çiçekler ayrı ayrı görüldüğünde
3. ilaçlama; çiçek taç yaprakları % 70-80 dökülünce
4.ve diğer ilaçlamalar hava şartlarına ve hastalığın durumuna göre yapılır.

KULLANIM ŞEKLİ VE ZAMANI:
Koruyucu bir fungisit olması nedeni ile hastalıklar görülmeden önce uygulanmalı ve bitkinin her tarafı iyice ıslanacak şekilde kaplama ilaçlama yapılmalıdır.

KARIŞABİLİRLİK DURUMU:
Alkali özeliktekiler hariç diğer insektisit, fungisit ve yaprak gübreleri ile karıştırılarak kullanılabilir.

CropsBBCHKayıtlı normaHasat Öncesi Aralığı
Bağ0 - 00 - 021
Domates0 - 00 - 014
Elma ağacı0 - 00 - 014