Efdal KimarsolRegistered until: 2023 M06 29
Tarkim - Fungisit
2829

İlacın Hazırlanması:
Önce ilaçlama aletinin deposu yarıya kadar su ile doldurulur. Gerekli miktarda ilaç ayrı bir kapta az miktarda su ile bulamaç haline getirilerek depoya konur. Aletin karıştırma aparatı çalıştırılarak kalan gerekli su miktarı depoya ilave edilir. İlaç püskürtme aletine konmadan iyice karıştırılmalıdır.

Şeftali Yaprak Delen: 1.ilaçlama son baharda yaprak dökümünden hemen sonra, 2.ilaçlama ilkbaharda çiçek tomurcukları açılmadan önce, 

Şeftali ve Kayısı'da Monilya; 1.ilaçlama çiçeklenme başlangıcında (%5-10 çiçekte), 2.ilaçlama tam çiçeklenmede (%90-100 çiçekte) iken yapılır. 

Elma ve Armut Karaleke hastalığına karşı; çiçek gözleri kabardığı zaman ilk ilaçlama pembe gonca (elma), beyaz rozet (armut) devresi ikinci ilaçlama, çiçek taç yapraklarının % 70-80'i döküldüğünde üçüncü ilaçlama, hava şartlarına göre 10 günlük aralıklarla ilaçlamaya devam edilir. 

Erik Cep Hastalığı: 1.ilaçlama tomurcukların kabardığı dönemde, 2.ilaçlama çiçek taç yapraklarının % 80 döküldüğü dönemde yapılmalıdır. 
 
Nohutta Antraknoz; Hastalığına karşı ekimden 3-4 saat önce nohut tohumları bir saat süreyle su içerisinde ıslatıldıktan sonra, yarım saat müddetle bir sergi üzerine yayılarak havalandırılmalı ve gerekli miktar ilaçla karıştırılarak ekilmelidir. 
 
Yeşil aksam için; Bölgede nohut yaprak ve dallarında 2-3 mm çapında yuvarlak veya uzunumsu kahverengi lekeler tespit edilir edilmez ilaçlamaya başlanır ve 7-10 gün ara ile hastalığın şiddetine ve meteorolojik şartlara göre 2-5 uygulama yapılır. 
 
Fındıkta yediuyur: Fındıkların süt olum devresinden itibaren zararı görülür görülmez ilaçlamaya başlanır. Tarla ve Ada Tavşanına karşı: Fidan ve bağ omcalarının toprak seviyesinden bir metre yüksekliğe kadar olan kısımları ıslanıncaya kadar ilaçlanır.
 
DİRENÇ İLE İLGİLİ BİLGİ: EFDAL KİMARSOL adlı bitki koruma ürünü, etki mekanizmasına göre Grubu M3 olarak sınıflandırılmış bir fungisittir. Aynı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin tekrarlayan uygulamaları, direnç gelişimini teşvik etmektedir. Bu nedenle, direnç gelişimini geciktirmek için EFDAL KİMARSOL’ un aynı üretim sezonu içerisinde önerilen toplam uygulama sayısını aşmayınız. Uygulanmanın tekrarlanması gerektiği durumlarda ise, farklı etki mekanizmasına sahip (Grup M3 harici) bitki koruma ürünlerinin kullanılmasına özen gösteriniz.
Carboxin, triadimenol terkipli ilaçlarla karıştırılabilir. Bakırlı fungisitlerle karıştırılmaz. Bitkilere bakırlı ilaç uygulanmışsa hemen ardından Thiram etkili maddeli ilaç tatbiki yapılmamalıdır. Bakırlı ilaç tatbik edilmişse aradan 2 haftalık sürenin geçmesi beklenmelidir.
CropsBBCHKayıtlı normaHasat Öncesi Aralığı
Armut0 - 00 - 014
Elma ağacı0 - 00 - 014
Erik0 - 00 - 014
Fasulye0 - 00 - 014
Fındık0 - 00 - 014
Karpuz0 - 00 - 0-
Kavun0 - 00 - 0-
Kayısı0 - 00 - 014
Kiraz0 - 00 - 014
Leblebi, Nohut0 - 00 - 014
Soğan0 - 00 - 0-
Tütün0 - 00 - 0-
Şeftali0 - 00 - 014