GranstarRegistered until: 2022 M03 22
DU PONT - Herbisit
2150

Granstar, yabani otlarla mücadelede güçlü bir koruma sağlar.
Granstar buğday, arpa ve Granstar’a toleranslı ayçiçeği çeşitlerinde geniş yapraklı yabancı ot mücadelesinde kullanılan etki alanı geniş bir yabancı ot ilacıdır. Düşük dozlarda kullanılır ve seçiciliği çok yüksektir.

Granstar kökler ve yeşil aksam yoluyla yabancıotlar tarafından bünyelerine alınır. Topraktaki kalıcı etkisi kısadır. Hassas yabancı otların büyümesi tatbikattan sonra durur. Ancak ölüm belirtileri büyüme şartlarına, yabancı otların hassasiyetine bağlı olarak tatbikattan 1-3 hafta sonra görülür. Tatbikattan sonraki sıcak ve nemli şartlar Granstar’ın etkisini hızlandırırken, soğuk ve kuru şartlar bunu geciktirir.

Granstar uçucu ve yanıcı değildir. İlaçlama aletlerini aşındırmaz.
Hububatın 2 yapraklı devresinden kın devresine (başak kın içerisinde) kadar olan dönem içinde güvenle kullanılabilir. Granstar tatbikat zamanı açısından büyük esneklik sağladığından, uygulama zamanı, problem olan yabancıotların büyüme devrelerine göre tesbit edilir. En iyi netice tatbikat, yabancıotlar en az iki yapraklı devrede iken ancak, 15 cm yükseklik veya çapa ulaşmadan ve yabancıotların üstü hububat tarafından kapatılmadan yapıldığında alınır. Gökbaş otunun çok olduğu tarlalarda ilaçlama Gökbaş’ın 7-8 yapraklı ve 8-9 cm çapa ulaştığı rozet döneminde yapılmalıdır.

Granstar toleranslı ayçiçeği çeşitlerinde uygulama, ayçiçeğinin 4-6 yapraklı olduğu dönemde, yabancı otların da erken gelişme dönemi olan 2-4 yapraklı veya 15 cm yükseklikte ve çapa ulaşmadan önceki dönemlerinde yapılmalıdır.

CropsBBCHKayıtlı normaHasat Öncesi Aralığı
Ayçiçeği0 - 01 - 3-
Kışlık arpa0 - 01 - 1.5-
Kışlık buğday0 - 01 - 1.5-
Yazlık arpa0 - 01 - 1.5-
Yazlık buğday0 - 01 - 1.5-