Şeytan elması (Tatula)
Datura stramonium

Datura Stramonium, Şeytan elması
Datura stramonium patlıcangiller ailesinin üyesi olan bir bitkidir. Başlıca alkaloidi atropindir. Bu bitkinin etkisinin özellikle santral sinir sistemi üzerinde olduğunu görüyoruz. 
Patlıcangillerden, çiçekleri beyaz veya mor renkte, meyveleri dikenli, hekimlikte kasların kasılmasını gidermek üzere kullanılan bir yıllık ve otsu bir bitki, şeytan elması, boru çiçeğidir.

Tatula Nedir:
Tatula, diğer isimleri Datura stramonium yada boru çiçeği olan Patlıcangiller familyasından şifalı bir bitkidir.1 metre kadar boylanabilen, dik gövdeli, bir yıllık otsu bir bitkidir. Yaprakları saplı, büyük, oval ve kenarları tam, az girintili veya lopludur. Çiçekleri beyazdır. Meyvesi, çok tohumlu bir kapsüldür. 10 kadar türü vardır. Bunlardan datura metel ve datura stramonium yurdumuzda yetişir. İlaçlarda yaprakları ve tohumları kullanılır.

Tatula Bitkisinin Faydaları:
Tatula bitkisi nefes darlığını giderir.
Astımda faydalıdır.
Uyuşturucudur.
Spazm giderir.
Ağrıları keser.
Terlemeyi, mide ve türkük salgılarını azaltır.

Tatula Bitkisinin Zararları:
Tatula çok zehirli bir bitki olduğundan mutlaka uzman doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Tatula Nasıl Kullanılır:
Tatula bitkisinin yaprakları, çiçekleri ve tohumları kullanılır. Tohumlarından elde edilen tentür ya da yağ kullanılabilir. Sigara şeklinde nefes darlığını gidermek için kullanılabileceği gibi merhem halinde ağrı giderici olarak da kullanılmaktadır.