Harbor 300 ECRegistered until: 2025 M12 19
Safa Tarim - Fungisit
5330

Özellikleri
Harbor 300 EC ilacında bulunan Propiconazole ve Difenoconazole aktif maddeleri bitkinin yeşil aksamından bünyeye alınır ve fungal etmenlere, bitkiye girişi (penetrasyon) ve haustorya teşekkülü esnasında müdahale eder. Bu her iki aktif madde hücre çeperlerinde sterol biyosentezini engelleyerek fungal etmenlerin gelişimini önler.
İlaçlamadan önce aletin memeleri kontrol edilip temizlenmeli, tümünün düzgün çalışması sağlanmalıdır. Önce ilaçlama aletinin deposu yarıya kadar su ile doldurulur ve karıştırıcı çalıştırılır. Gerekli miktarda ilaç ayrı bir kapta az miktar su ile bulamaç haline getirilerek depoya konur. Aletin karıştırıcısı çalışırken kalan gerekli su miktarı depoya ilave edilir. İlaçlama esnasında da karıştırıcı faal olmalıdır.

Karpuzda Erken Yaprak Yanıklığı: İlaçlamaya ilk hastalık belirtileri görüldüğünde başlanır, 15-20 gün aralıklarla devam edilir.

Narda Kahverengi Leke Hastalığı: 1. ilaçlama; çiçek tomurcukları belirginleşmeye başladığında, 2.ilaçlama; taç yapraklar döküldüğünde, 3.ilaçlama; meyveler yarı büyüklüğüne  ulaştığında yapılmalıdır.

Yer Fıstığında Cercospora Yaprak Lekesi: İlaçlamaya yer fıstığı ekiminden 4 hafta sonra başlanır, 14 gün ara ile toplam 4 uygulama yapılır.

Bitki Tahammülü: Tavsiye edildiği şekilde kullanıldığında Harbor 300 EC ilacı; turunçgiller, antepfıstığı, buğday, şekerpancarı, karpuz, nar ve yerfistığı üzerinde fitotoksik değildir.

Şeker Pancarında Yaprak Leke Hastalığında;  İlk ilaçlama henüz hastalık belirtileri ortaya çıkmadan koruyucu olarak yapılmalı, gerektiğinde 15-20 gün aralıklarla devam edilmelidir.

Buğdayda Septorya Yaprak Lekesi, Pas ve Külleme: Hastalık belirtileri görüldüğünde ilaçlamaya başlanmalı, gerektiğinde 21–28 gün aralıklarla devam edilmelidir.

Antepfıstığında Karazenk: Birinci ilaçlama çiçek dökümünden sonra döllenmeyi izleyen meyvelerin buğday tanesi kadar olduğu dönemde yapılır. Hastalık için uygun enfeksiyon koşulları devam ettiği sürece 15 gün aralıklarla ikinci ve diğer ilaçlamalar yapılır.      

Turunçgillerde Kahverengi Leke Hastalığı: İlaçlamalara sürgün gelişimi ve iklim özellikleri dikkate alınarak sürgünler gelişmeye başladığında yaklaşık 5-10 cm uzunlukta olduğunda ve ilk hastalık belirtileri görüldüğünde başlanır. 15-20 gün aralıklarla devam edilir.
Yaygın olarak kullanılan birçok ilaç ile tank karışımı olarak kullanılabilir. Tereddüt halinde bir ön karışım testi yapılması tavsiye edilir.
Herhangi bir zehirlenme belirtisi duru

CropsBBCHKayıtlı normaHasat Öncesi Aralığı
Antep fıstığı0 - 00 - 021
Karpuz0 - 050 - 5021
Kışlık buğday0 - 040 - 5021
Nar0 - 00 - 07
Turunçgiller0 - 00 - 021
Yazlık buğday0 - 040 - 5021
Yer fıstığı0 - 00 - 0-
Şeker pancarı0 - 030 - 3021