Mensban 25 WPRegistered until: 2023 M12 22
Menta Tarim - Insektisit
6723

KARIŞABİLİRLİĞİ
Bordo bulamacı ile karışmaz. Genel olarak diğer fungisit, insektisit ve akarisitlerle karışabilir. Ancak ayrı bir kapta ilaçların karışımı hazırlanarak karışımın homojen olup olmadığının test edilmesi tavsiye edilir.

KULLANIM ŞEKLİ VE ZAMANI
Tohum ilaçlaması için:
Daha önce su ile nemlendirilmiş olan tohumlar gerekli miktarda ilaçla karıştırıldıktan sonra ekilir.
Toprak ilaçlaması için:
Toprak hazırlığı sırasında dekara tavsiye edilen dozda ilaç ölçülür, bir miktar ince kum toprak ile iyice karıştırılıp toprak sathına düzgünce serpilir. Daha sonra 10-15 cm toprak işlemesi ile toprağa karıştırılır. Dekara doz uygulamalarında tavsiye edilen dozun dekara doğru ve homojen bir şekilde atılabilmesi için kalibrasyon yapılması gerekmektedir. Bunun için ilaçlama aletinin tankı ilaçsız suyla doldurulur. İlaçlama yapar gibi belli bir hızla gidilerek belli bir alan ıslatılır. Daha sonra ıslatılan alan ve harcanan su ölçülerek bir dekara atılması gereken ilaçlı su miktarı orantı yoluyla hesaplanır. Hesaplanan ilaç miktarı ve gerekli su aletin karıştırıcısı çalıştırılarak deposuna doldurulur. Daha sonra aynı hız ve vitesle ilaçlamaya geçilir.
Zehirli yem hazırlanması:
Yukarıda belirtilen dozlar kepekle kuru kuruya karıştırılır. Sonra içine 500 gr şeker eritilmiş su ile yavaş yavaş karıştırılarak nemlendirilir. Nemlendirme derecesi (5 litre su kullanılarak) kepeğin sünger haline gelmesi ile ayarlanır. Böylece hazırlanan zehirli yem akşam üzeri sebzelerde dekara 5-8 kg, mısırda 5-6 kg hesabı ile bitki diplerine serpilir. İlaçlama sulamadan sonra yapılırsa daha etkili olur.

DİRENÇ YÖNETİMİ
MENSBAN 25 adlı bitki koruma ürünü, etki mekanizmasına göre Grup 1-B olarak sınıflandırılmış bir insektisittir. Aynı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin tekrarlayan uygulamaları, direnç gelişimini teşvik etmektedir. Bu nedenle, direnç gelişimini geciktirmek için MENSBAN 25‘in aynı sezonu içerisinde önerilen toplam uygulama sayısını aşmayınız. Uygulamanın tekrarlanması gerektiği durumlarda ise, farklı etki mekanizmasına sahip (Grup 1-B harici) bitki koruma ürünlerinin kullanılmasına özen gösteriniz.

CropsBBCHKayıtlı normaHasat Öncesi Aralığı
Ayçiçeği0 - 00 - 0-
Fındık0 - 00 - 0-
Kışlık arpa0 - 0400 - 400-
Kışlık buğday0 - 0400 - 400-
Mısır0 - 01000 - 1000-
Pamuk0 - 00 - 0-
Yazlık arpa0 - 0400 - 400-
Yazlık buğday0 - 0400 - 400-