Mozart 240 ECKayıt süresi doldu
Sunset Kimya - Herbisit

ÖZELLİKLERİ:
Çıkış öncesi toprak yüzeyine uygulamalarda ilaç bir film tabakası oluşturur. Yabancı otlar çimlenirken ve bu tabakadan geçerken ilaçla temas ederek ölürler.Bunun için çıkış öncesi uygulamalardan sonra toprak işlemesi kesinlikle yapılmamalıdır.
İlaçlama öncesi toprak işlemesi kesinlikle yapılmamalıdır. İlaçlama öncesi toprak işlemesinin çok iyi bir şekilde yapılması,tarla yüzeyinin keseksiz olması ,toprağın tavında olması ve ortam rutubeti ilacın etkisini arttırır.Çok kurak geçen mevsimlerde sulama yapılması gerekir.Uygulama sırasında yabancı otların çok erken gelişme dönemlerinde olması ilacın etkinliğini arttırır.

KULLANIMA HAZIRLANMASI:
İlaçlama aletinin deposu yarı yarıya su ile doldurulur. Gerekli miktar ilaç az miktar su ile ayrı bir kapta karıştırılarak depoya konur.Karıştırma düzeni çalıştırılarak depo doluncaya kadar su ilave edilir.
Kalibrasyon: Dekara kullanılacak su miktarını hesaplamak için önce kalibrasyon yapılır. Bunun için aletin deposuna belirli miktar su konur ve tarla koşullarında sabit bir hızla çalıştırılarak, mevcut su ile ne kadar alanın ıslatılabileceği hesap edilir. Buradan kalibrasyonu yapılan alet ile bir dekara ne kadar su harcanacağı hesaplanmış olur.

KULLANMA ŞEKLİ:
Ayçiçeği: Ekimden sonra 1 hafta içerisinde ve yabancı otlar çıkmadan önce kullanılır.
Soğan :
a)Tohumdan baş soğan üretiminde: soğanların 2-3 yapraklı devresinde mum tabakası oluştuktan sonra.
b)Arpacıktan baş soğan üretiminde: Ekim sonrası, soğanların çıkışından önce veya soğanların 2-3 yapraklı gerçek yaprak döneminde
Karnabahar: Dikimden 1 gün önce toprak üstüne, yabancı otlar 2-3 cm boydayken veya çıkmadan önce uygulanır.
Narenciye ve Armut: Yabancı otlar çıkmadan önce kullanılır.
Dekara kullanılan su miktarının 20-40 lt arasında olması tavsiye edilir.

KARIŞABILIRLIK DURUMU:
Dar yapraklı yabancı otlara etkili ilaçlarla karıştırılarak kullanılabilir.Yayıcı yapıştırıcı ile birlikte kullanmayınız.

CropsBBCHKayıtlı normaHasat Öncesi Aralığı
Armut0 - 0250 - 25021
Ayçiçeği0 - 0100 - 10021
Karnabahar0 - 0150 - 15021
Soğan0 - 075 - 7521
Turunçgiller0 - 0250 - 25021