Sunultra 400 SCRegistered until: 2024 M03 17
Sunset Kimya - Insektisit
9556

GENEL BİLGİLER: SUNULTRA 400 SC, buprofezin etkili maddesini içeren böcek büyüme düzenleyicisi bir insektisit olup, temas ve mide yolu ile etkilidir. Nimf ve larvalarının deri değişikliğini yavaşlatarak ölümlere sebep olurlar. Kitin sentezi yapamayan larvalar gömlek değiştiremez ve ölürler. Ayrı ilaca maruz kalan erginlerin yumurta bırakma oranları azalır. İlaç bu özelliği ile entegre mücadele programlarına uygunluk arz eder.

KULLANIM ŞEKLİ:
Turunçgillerde Kabuklu bit mücadelesinde: Yaprak başına düşen canlı ergin ve nimf sayısı Aonidiella citrina için 20’den fazla veya 100 yaprağa düşen Aonidiella aurantii sayısı 50’den fazla ise bu bahçelerde ilaçlama gereklidir. İlaçlama gereken bahçelerde bu zararlılara karşı (hasattan hemen sonra başlayıp, Şubat sonuna kadar olan dönemde) ve yazın ilk hareketli nimfler görüldüğünden 2 hafta sonra olmak üzere 2 ayrı zamanda ilaçlama yapılabilir. Populasyonun durumuna göre ilaçlamalara kontrollü olarak devam edilir.
İlaçlamalardan en iyi sonucu alabilmek için ilaçlamalara ağaçların iç kısımlarından başlanmalı, daha sonra taç çevresi dolaşılarak ağaç alttan üste iyice yıkanmalıdır.
Turunçgil Beyaz sineği mücadelesi için: Yapılan kontrollerde yaprak başına en az 3 adet canlı birey (yumurta, nimf) görüldüğünde mücadeleye başlanır. Doğada ilk kez 3. dönem nimfler görüldüğünde 1. ilaçlama yapılmalıdır. Bu dönem Haziran ayının ilk yarısına denk gelmektedir. 2. ilaçlama ikinci döle karışı Ağustos ayının ikinci yarısından itibaren yapılır. İlaçlama özellikle yeni sürmüş genç yapraklar olmak üzere yaprakların alt yüzeylerinin iyice ilaçlanmasına özen gösterilmelidir.
Pamukta Beyaz sinek: Larva ve pupalarına etkili olduğundan yaprak başına ortalama 8-10 larva bulunduğunda ilaçlamaya başlanır. Birinci ilaçlamadan 10-14 gün sonra ikinci ilaçlama yapılır. Bundan 20 gün sonra popülasyon kontrol edilerek gerekirse üçüncü ilaçlamada yapılabilir.
Domateste Beyaz sinek: Beyaz sinek olduğu saptanan seraya köşegenler yönünden girilir. Her beş adımda bir alt, orta ve üst yapraklardan 50 yaprak toplanır. Yaprak başına ortalama 5 larva-pupa olduğunda mücadele uygulanır.

İLACIN UYGULAMAYA HAZIRLAMA ŞEKLİ:
Önce ilaçlama aletinin deposu yarıya kadar su ile doldurulur. Gerekli miktar ilaç ayrı bir kapta bir miktar su ile karıştırılır. Hazırlanan bu karışım aletin yarım doldurulmuş deposuna karıştırma düzeni çalışır vaziyette iken yavaş yavaş ilave edilir. Deponun geri kalan kısmı su ile tamamlanır.

KARIŞABİLİRLİK DURUMU:
Lambda-cyhalothrin, chlorfluzuron, hexaconazole, fenproximate, primiphos-methyl, primicarb etkili maddeli ilaçlar ile karıştırılarak kullanılabilir. Karışım yapmadan önce ön karışım denemelerini yapılması ve karışım yapılacak ise ilaçların ayrı ayrı sulandırıldıkta sonra karıştırılmaları tavsiye edilir.

CropsBBCHKayıtlı normaHasat Öncesi Aralığı
Domates0 - 00 - 07
Pamuk0 - 0100 - 100-
Turunçgiller0 - 00 - 056