Tension 300 SCRegistered until: 2024 M05 14
Doğal Tarım - Fungisit
6923

Özellikler: TENSION 300 SC, etki şekli farklı yeni bir grup fungisit olup, kontak ve translaminar etkili ve koruyucu özellikte bir bitki koruma ürünüdür. Tavsiye edildiği şekilde kullanıldığında bitkilerde zararlı bir etkisi yoktur.

BİTKİ KORUMA ÜRÜNLERİNİN UYGULAMAYA HAZIRLANMASI:
Bitki koruma ürünü su ile karıştırılarak kullanılır. Ürünü önce ayrı bir kapta az miktarda su ile karıştırarak eritiniz. Aletinizin deposunu yarısına kadar su ile doldurup karıştırıcısını çalıştırarak hazırlanmış ürünü içine dökünüz ve üzerini su ile tamamlayınız. Hazırlanmış ürünü aynı gün içinde kullanınız.

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜNÜN UYGULAMA ZAMANI:

Bağda Kurşuni küf: Uygulamaya danelere su yürüdüğünde başlanır ve 10-15 gün ara ile hastalığın seyrine göre devam edilir. Bortytis’e etkili, etki şekli farklı diğer fungisitlerle dönüşümlü olarak bir program içinde kullanılması, mukavim ırkların oluşumunu engeller.

Domateste Kurşuni küf: Uygulamalara hastalık görülür görülmez başlanır ve hastalığın seyrine göre 10-14 gün aralıklarla devam edilir.

Elmada Karaleke: Uygulamalara Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, tahmin uyarı istasyonlarının uyarılarına göre yapılmalıdır. Uyarı istasyonlarının olmaması halinde uygulama aşağıdaki fenolojik dönemlerde yapılmalıdır:

  • Birinci uygulama farekulağı döneminde,
  • İkinci uygulama pembe tomurcuk döneminde,
  • Üçüncü uygulama çiçek taç yaprakları %70-80 döküldüğünde,
  • Dördüncü ve diğer uygulamalar hava koşullarına göre 10-14 gün ara ile yapılmalıdır.

TENSION 300 SC’yi iyi bir kaplama ilaçlama yapacak şekilde uygulayınız.

DİRENÇ YÖNETİMİ:
TENSION 300 SC adlı bitki koruma ürünü, etki mekanizmasına göre grup D1,9 olarak sınıflandırılan bir Fungisit’tir. Aynı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin tekrarlayan uygulamaları, direnç gelişimini teşvik etmektedir. Bu nedenle, direnç gelişimini geciktirmek için TENSION 300 SC‘nin aynı üretim sezonu içerisinde önerilen toplam uygulama sayısını aşmayınız. Uygulamanın tekrarlanması gerektiği durumlarda ise, farklı etki mekanizmasına sahip (grup D1,9  harici) bitki koruma ürünlerinin kullanılmasına özen gösteriniz.

KARIŞABİLİRLİK DURUMU:
TENSION 300 SC alüminyum içeren bitki koruma ürünleri ile karıştırılarak kullanılmaz.  Uygulama için büyük miktarda karışım yapmadan önce ön karışım denemelerinin yapılması tavsiye edilir.

ÇEVREYE ETKİSİ:
Balıklara zehirlidir. Sulara bulaştırmayınız.

ANTİDOT:
Spesifik bir antidotu yoktur. Semptomatik tedavi uygulayın. Hastaya oksijen verin. Askorbik asit veya methylene blue kullanın.

CropsBBCHKayıtlı normaHasat Öncesi Aralığı
Bağ0 - 00 - 021
Domates0 - 00 - 03
Elma ağacı0 - 00 - 014