Topraxhiram Forte 80 WPKayıt süresi doldu
AR-TEC - Fungisit

İLACIN UYGULAMAYA HAZIRLANMASI:
Önce ilaçlama aletinin deposu yarıya kadar su ile doldurulur. Gerekli miktarda ilaç ayrı bir kapta az bir miktar su ile bulamaç haline getirilerek depoya konur. Aletin karıştırma aparatı çalıştırılarak kalan gerekli su miktarı depoya ilave edilir. İlaç püskürtme aletine konmadan iyice karıştırılmalıdır.

KULLANIM ŞEKLİ:
Meyvecilikte:

Elma Armut Kara leke hastalığına
 karşı çiçek gözleri kabardığı zaman ilk ilaçlama pembe gonca(elma),beyaz rozet(armut) devresi 2. ilaçlama, çiçek taç yapraklarının %70-80’i döküldüğünde 3. ilaçlama, hava şartlarına göre 10 günlük aralıklarla ilaçlamaya devam edilir.

Şeftali Kayısı da Monilya: 
1.ilaçlama çiçeklenme başlangıcında (%5-10 çiçekte), 2.ilaçlama tam çiçeklenmede(%90-100 çiçekte)iken yapılır.

Erik Cep Hastalığı: 
1.ilaçlama tomurcukların kabardığı dönemde, 2.ilaçlama çiçek taç yapraklarının % 80 döküldüğü dönemde yapılmalıdır.

Şeftali Yaprak Delen
: 1.ilaçlama son baharda yaprak dökümünden hemen sonra, 2.ilaçlama ilk baharda çiçek tomurcukları açılmadan önce, 3.ilaçlama meyve kılıftan sıyrılırken yapılmalıdır.

Nohutta: Antraknoz
 hastalığına karşı, ekimden 3-4 saat önce nohut tohumları bir saat süreyle su içerisinde ıslatıldıktan sonra yarım saat müddetle bir sergi üzerine yayılarak havalandırılmalı ve gerekli miktar ilaçla karıştırılarak ekilmelidir. 
Yeşil aksam için: Bölgede nohut yaprak ve dallarında 2-3 mm çapında yuvarlak veya uzunumsu kahverengi lekeler tespit edilir edilmez ilaçlamaya başlanır ve 7-10 gün ara ile hastalığın şiddetine ve metorolojik şartlara göre 2-5 uygulama yapılır.

Tarla ve Ada Tavşanına Karşı
Fidan ve bağ omcalarının toprak seviyesinden bir metre yüksekliğe kadar olan kısımları ıslanıncaya kadar ilaçlanır.

Fındıkta Yedi Uyur
: Fındıkların süt olum devresinden itibaren zararı görülür görülmez ilaçlamaya başlanır.

DİRENÇLE İLGİLİ BİLGİ: 

TOPRAXHIRAM FORTE 80 WP adlı bitki koruma ürünü, etki mekanizmasına göre Grup M3 olarak sınıflandırılmış bir fungisittir. Aynı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin tekrarlayan uygulamaları, direnç gelişimini teşvik etmektedir. Bu nedenle, direnç gelişimini geciktirmek için TOPRAXHIRAM FORTE 80 WP’nin aynı üretim sezonu içerisinde önerilen toplam uygulama sayısını aşmayınız. Uygulamanın tekrarlanması gerektiği durumlarda ise, farklı etki etki mekanizmasına sahip (Grup M3 harici) bitki koruma ürünlerinin kullanılmasına özen gösteriniz.

KARIŞABİLİRLİK DURUMU: Benomyl, carboxin, triadimenol terkipli ilaçlarla karıştırılabilir. Bakırlı fungisitlerle karıştırılmaz. Bitkilere bakırlı ilaç uygulanmışsa hemen ardından thiram etkili maddeli ilaç tatbikatı yapılmamalıdır. Bakırlı ilaç tatbik edilmişse aradan 2 haftalık bir sürenin geçmesi beklenmelidir.

CropsBBCHKayıtlı normaHasat Öncesi Aralığı
Armut0 - 00 - 014
Elma ağacı0 - 00 - 014
Erik0 - 00 - 014
Fasulye0 - 00 - 014
Fındık0 - 00 - 014
Karpuz0 - 00 - 0-
Kavun0 - 00 - 0-
Kayısı0 - 00 - 014
Kiraz0 - 00 - 014
Leblebi, Nohut0 - 00 - 014
Soğan0 - 00 - 0-
Şeftali0 - 00 - 014