Совка Карадрина

Laphygma exigua

Морфологічні ознаки: розмах крил 23-34 мм. Передні крила сірувато-бурі, поперечні лінії подвійні нечіткі, ниркоподібна пляма бурувата, кругла-рудувато-оранжева. Задні крила білі з рожевим відтінком. Гусениці мінливого забарвлення, від зеленого до коричневого-сірого, на спині тонкі хвилясті поздовжні лінії, по боках широкі темні смуги, а під ними – світло-жовта, на черевних сегментах біля дихалець білі плями.
Річний цикл: Зимують лялечки в грунті. Років бабо­чек спостерігається зазвичай з квітня до глибокої осені. Літають вони у вечірній і нічний час; потребують доповни­тільному живленні. Через 1-3 дні після вильоту починається відкладання яєць. Сам­ки відкладають яйця купками, від ніс­кольких штук до 250, переважно на листя бур'янів з нижнього боку. Згори кладка прикрита сіруватими волосками з черевця самиці. Одна самиця відкладає від 300 до 1700 яєць, а іноді понад 2000. Плодючість метеликів першого покоління вища, ніж подальших.
Ембріональний розвиток влітку триває 2-4 дні, восени - до 10 днів і більше. Гусениці розвиваються влітку 2-2,5, восени - 3-4 тижні. Вони проходять шість або п'ять віків. Обертання в лялечку відбувається в грунті в овальній земляній колисці на глу­бине 3-5 см Фаза лялечки триває ле­том 1-2 тижні, а восени - 3-4 тижні і більше. За сезон розвивається 2-4 по­коления шкідника.
Поведінка: Гусениці скелетують листки, залишаючи лише жилки. У томатів пошкоджують генеративні органи (чашолистки, квітки, зав’язь, плоди).
Поширення: Гусениці помідорної (карадрина) совки завдавали пошкоджень посівам у господарствах не тільки степових областей, але й більшості областей Лісостепу (Вінницька, Київська, Полтавська, Тернопільська Харківська, Черкаська обл.).

Засоби захисту рослин