Фалкон 460 ЕК

Производител
BAYER
Категория
Фунгициди
Регистриран до
N/A
Регистрационен номер
06353711
Активни материали

Активно вещество: спироксамин 250 г/л; тебуконазол 167 г/л; триадименол 43 г/л|
Формулация: емулсионен концентрат (ЕК)
Категория: I-ва професионална

ЛОЗЯ
За борба срещу: Оидиум (Oidium tuckeri)
Доза на прилагане мл/дка: 30 мл/дка (0,03%)
Количество работен разтвор на декар – л/дка: 20 – 100 л/дка
Карантинен срок: 14 дни

ПШЕНИЦА
За борба срещу: Септориоза (Septoria tritici)
Доза на прилагане мл/дка: 50 мл/дка
Количество работен разтвор на декар – л/дка: 20 – 40 л/дка
Карантинен срок: 35 дни

ПШЕНИЦА
За борба срещу: Брашнеста мана (Erysiphe graminis), Стъблена ръжда (Puccinia graminis), Базично гниене (Pseudocercosporea herpotrichoides), Фузариум по класа (Fussarium graminearum)
Доза на прилагане мл/дка: 60 мл/дка
Количество работен разтвор на декар – л/дка: 20 – 40 л/дка
Карантинен срок: 35 дни

ЕЧЕМИК
За борба срещу: Брашнеста мана (Erysiphe graminis)
Доза на прилагане мл/дка: 60 мл/дка
Количество работен разтвор на декар – л/дка: 20 – 40 л/дка
Карантинен срок: 35 дни

Фалкон 460 ЕК е високоефективен фунгицид, съдържащ три активни вещества – добре познатите триазоли – тебуконазол и триадименол, и активното вещество от химичната група на спирокеталамините – спироксамин.
Cпиpокcамин е системен фунгицид с много силни предпазни, лечебни и изкореняващи свойства. Той прониква много бързо в листната тъкан без силно насищане във връхната част на листата.
Синергизъм на действие - ”ефектът на шейната”
Cпиpокcаминът във фунгицида Фалкон подобpява абcоpбиpането на тpиазолите, както и пpавилното им pазпpеделение в pаcтението.

STОP-ефект: (изкоpеняващо и лечебно дейcтвие)
Фалкон cе отличава c хаpактеpно изкоpеняващо дейcтвие cpещу бpашнеcта мана, пpичинителите на pъжди. Отличният STОP-ефект cе оcновава на ”изгаpящото дейcтвие” въpху cпоpите на пpичинителя: клетъчните cтени cтават пpопуcкливи, клетките загубват cвоя туpгоp и изcъхват.

Препоръки при употреба в пшеница
В обобщение стратегията за борба с болестите по пшеницата се разделя на два момента.
За брашнеста мана основното пръскане е по време на изкласяване за предпазване на флаговия лист, а по време на братене пръскането е профилактично за даване чист старт на културата.
Срещу ръжди основното пръскане е в началото на изкласяване за опазване на флаговия лист.
При третиране в начало на изкласяване последействието на Фалкон® ще запази флаговия лист от развитие на болести за дълъг период.
Срещу септория септория задължително се извършват две третирания: първото е заедно с хербицида в края на братене на културата, а второто е по време на изкласяване за предпазване на флаговия лист и класа.
Срещу фузариум по класа борбата се извежда в строго определен момент, който не съвпада с борбата срещу останалите болести. Пръскането е по време на цъфтеж, когато имаме преваляване в продължение на 24 часа и температури около 20 градуса. Третира се веднага в рамките на ден-два след такива условия. Препоръчва се използване на наземна техника е специални дюзи с двоен факел за качествено опръскване на класа.

Предимства
Предпазно, лечебно и изкореняващо действие (изгаря налепа на брашнестата мана);
Много бързо поемане от растението и устойчивост на отмиване от дъжд;
Нов биохимичен начин на действие.
Няма кръстосана резистентност с триазолите, пиримидините и стробилурините;
Гъвкав по отношение периода на пръскане – може да се прилага както с хербицида, така и по късно за опазване на флаговия лист.     

Препоръки при употреба в лозя
Съставът на Фалкон и надеждното превантивно и изкореняващо действие дават възможност фунгицидът да се използва тогава, когато лозата е най-податлива на заразяване – по време и след цъфтеж. Поради това препоръчително е прилагането му при първите третирания и след цъфтежа на лозата. В тези фази от развитието на лозата натискът на болестта върху младите и много чувствителни зърна е много висок.
При силно нападение от предходната година, първото пръскане да се проведе рано – при дължина на леторастите до 10 см, с цел унищожаване на зимуващия мицел в пъпките и леторастите.
Препоръчва се пръсканията да се извършват блоково на всеки 10-14 дни, в зависимост от интензитета на нападението. Количеството на използвания работен разтвор да възлиза на 20-100 л/дка в зависимост от големината на листната маса.
Да не се използва малообемна техника за третиране.
Няма отрицателен ефект върху ферментацията и вкуса.
При третиране на лозя и стичане на работния разтвор по зърната е възможна "пръстеновидна" некроза в мястото на стичане на капката.

Смесимост
Преди смесване на Фалкон с други продукти се препоръчва предварителен тест за съвместимост на формулациите и проява на фитотоксичност върху културата.               

Регистриран за културиНормаИнтервал за прибиране на реколтата
Лозя30 ml14
Зимнa пшеница50 ml35
Пролетнa пшеница50 ml35
Зимнa пшеница60 ml35
Пролетнa пшеница60 ml35
Пролетен ечмик60 ml35
Зимен ечмик60 ml35