Bordómix DG

Manufacturer
UPL
Category
Fungicides
Registered until
2028-02-28
Registration number
04.2/3528-2/2014
Links

Előírt növényvédelmi technológia:
A készítményt az almatermésű (alma, körte, birs, naspolya) kultúrákban a baktériumos és gombás eredetű betegségek ellen (varasodás, monília, ágelhalás, stb.) a tavaszi és az őszi időszakban, lemosó permetezés formájában javasolt kijuttatni. A tűzelhalás és varasodás ellen megelőző jelleggel, rügyfakadástól zöldbimbós állapot végéig, 2-3 alkalommal kell védekezni. A kezeléseket 7-10 napos gyakorisággal, nagy permetlémennyiséggel végezzük. A termés viaszosodását követően a készítmény záró permetezésre újból felhasználható a rézérzékenység, a perzselési veszély figyelembe vételével.
A faiskolai alany-, csemete- és oltvány-kertekben a tűzelhalás elleni védekezéseket a fertőzést megelőző időszakban kell elkezdeni. A fertőzési helyzet ismeretében a permetezéseket 14 naponként, 2-3 alkalommal, 300-400 l/ha permetlé felhasználásával célszerű elvégezni.
Őszibarackban tafrinás levélfodrosodás és ágelhalás, kajsziban apiognomónia, ágelhalások és levéllyukacsosodás ellen a lemosó permetezéseket rügyfakadástól a piros bimbós stádium végéig lehet folytatni, 2-3 alkalommal, 10-14 napos ismétlésben. A piros bimbós stádium után az őszibarackfajták rézérzékenysége miatt a készítmény további elhasználása nem megengedett. Abaktériumos és gombás eredetű ágelhalás ellen a kezeléseket ősszel, a lombhullás kezdetén javasolt folytatni.
Szilvában, cseresznyében és meggyben a gombás betegségek (levéllyukacsosodás, monília stb.) ellen fehérbimbós állapotban és virágzás kezdetén lehet eredményesen védekezni. A baktériumos és gombás eredetű ágelhalások ellen a kezeléseket lombhullástól célszerű végezni.
Szőlőben a peronoszpóra elleni kezeléseket az előrejelzésre alapozva, preventíven kell elkezdeni, általában a hajtások 20-25 cm-es állapotában. A kezeléseket a fertőzés alakulása szerint 7-14 naponként javasolt ismételni. Járványos körülmények között a permetezéseket 7 naponkénti gyakorisággal kell végezni. Szőlőorbánc ellen - mennyiben a kezdeti fertőzések kialakultak - a védekezéseket már 3-4 leveles állapotban célszerű elkezdeni, majd a peronoszpóra elleni kezelésekkel egyidejűleg folytatni.
Zöldségfélékben (paprika, paradicsom, kabakosok, bab, borsó, hagyma) a baktériumos és gombás betegségek ellen (lisztharmat kivételével) a kezeléseket az előrejelzés ismeretében, preventíven kell elkezdeni, és a fertőzés alakulása szerint 2-3 alkalommal, 7-14 naponként célszerű ismételni. Járványos körülmények között - különösen a paprikafélékben - a védekezések számát további 2-3 kezeléssel javasolt növelni.
Hagymában, babban és borsóban a permetlé megfelelő tapadása érdekében nedvesítőszer hozzáadása szükséges.
Burgonyában a permetezéseket előrejelzésre alapozva, preventív jelleggel kell kezdeni, majd a fertőzési veszély alakulásától függően, 7-12 naponként meg kell ismételni.
Cukorrépában a levélbetegségek ellen az első védekezéseket megelőző jelleggel, de legkésőbb az első tünetek megjelenésekor meg kell kezdeni, majd a továbbiakban az időjárási körülmények, illetve a járványhelyzet alakulásától függően 7-10 naponként javasolt megismételni.

Registered for culturesRate
Potatoes4 - 5 l
Sugar beets4 - 5 l