Pelēkā puve

Botrytis cinerea

Pelēkā puve, parastā pelēkā puve, ogu dzeltenā puve (latīņu: Botrytis cinerea, Botryotinia fuckeliana, Sclerotinia fuckeliana)

Ierosina – sēnes (Botrytis cinerea).
Bojā – Ziemas un vasaras rapsi, dārzeņus, ogulājus u.c Lielogu dzērvenēm izraisa vertikālo dzinumu atmiršanu un ogu dzelteno puvi. Krūmmellenēm bojā visas auga daļas.
Pazīmes rapša sējumos novērojamas dažādās attīstības stadijās.
Zudumi – ievērojami ražas zudumi iespējami, ja inficēti stublāji un pāksteņi.
Simptomi – veģetācijas sākumā augus klāj pelēks sēnes micēlijs. Vecākiem augiem uz lapām parādās bāli pelēki plankumi, kas vēlāk kļūst brūngani un izplatās pa visu lapu, tā dzeltē vai kļūst bāli zaļgana, savīst, sačokurojas un atmirst. Vēlāk plankums izplatās, apņemot stublāju, taču stublāja iekšienē nav baltā micēlija un sklerociju. Agrīnas infekcijas gadījumā augs nīkuļo, atpaliek augšanā, sēklas neienākas. Pumpuri, ziedi, pāksteņu aizmetņi novīst, dzeltē un priekšlaikus atmirst. Ja pāksteņi inficējas agri, tie sačokurojas un atmirst priekšlaikus. Uz visām inficētajām augu daļām mitros laika apstākļos veidojas pelēcīgi brūna apsarme.
Pārziemo – uz augu atliekām.
Veicina – augsts gaisa mitrums un mērena gaisa temperatūra, novājināti sējumi, kas cietuši no sala vai citiem nelabvēlīgiem apstākļiem.
Ierobežošana: 
* jāievēro augu maiņa (rapsi vienā un tajā pašā laukā var sēt pēc 4-5 gadiem);
* nepaaugstināts slāpekļa mēslojums;
* nezāļu apkarošana.

Augu aizsardzības līdzekļi