Rumianek bezpromieniowy

Lepidanthus suaveolens

Gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych. W Polsce pospolity. Roślina jednoroczna, jara. Rośnie na przydrożach, w ogrodach i na polach uprawnych. Chwast ruderalny i segetalny. 

Najczęściej zachwaszcza uprawy roślin okopowych (głównie buraki), rzadziej żboża. Przeważnie porasta brzegi pól oraz miejsca przerzedzone. 

Osiaga wysokość od 5 do 50 cm. Łodyga jest wzniesiona, silnie rozgałęziająca się, naga, dość gruba, gęsto ulistniona. Liście są naprzemianległe, gęste. Liście są siedzące, lekko lancetowate, 2-3 krotnie pierzastodzielne, złożone z równowąskich listków. Kwiaty są bardzo drobne i zebrane w koszyczki wyrastające na krótkich, górą nieco zgrubiałych szypułkach na szczytach łodyg. Okrywa koszyczka złożona jest z szeroko obłonionych, jajowatych i tępo zakończonych listków. Dno koszyczka jest stożkowate, puste wewnątrz, osadzone na krótkich szypułkach, bez plewinek. W koszyczku występują głównie kwiaty wewnętrzne,  kwiatów zewnętrznych przeważnie brak. Kwiaty wewnętrzne są rurkowe, 4-ząbkowe, zielonożółtego koloru. Owoc to brunatnoszara, posiadająca po bokach ciemniejsze, czerwonobrunatne, żywiczne smużki, jajowata, wydłużona niełupka. Korzenie są palowe, krótkie, z licznymi drobnymi i bocznymi odrostami. Rumianek bezpromieniowy kwitnie od (VI) VII do VIII (IX).

Cechy charakterystyczne:
kwiaty i cała roślina ma specyficzny, słodkawy zapach rumianku
- roślina bardzo gęsto ulistniona
- koszyczki kwiatowe bez płatków zewnętrznych

Ciekawostki:
- zawiera: olejki eteryczne, glikozydy, garbniki, goryczki
- nasiona są bardzo odporne na mróz i suszę (m.in. dzięki żywicznym smużkom)
- ma właściwości lecznicze – w medycynie ludowej stosowany jako środek napotny, przeciwzapalny, rozkurczający (właściwości podobne do rumianku pospolitego, ale słabsze)
- używany bywa do zwalczania robaków (glista ludzka, włosogłówka ludzka, owsik ludzki) i wyprysków na skórze, pokrzywki, świądu
- po dodaniu go do karmy dla bydła mlecznego – nadaje mleku nieprzyjemny zapach. 

Środki ochrony roślin