Kantor Perfect

Kategoria
Herbicydy
Zarejestrowany do
Rejestracja wygasła
Numer rejestracyjny
R-12/2016wu
Aktywne materiały
Linki

OPIS DZIAŁANIA
Herbicyd, koncentrat stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą, stosowany nalistnie, przeznaczony do wiosennego, powschodowego zwalczania jednorocznych chwastów dwuliściennych w zbożach ozimych i jarych. Środek przeznaczony do stosowania przy użyciu samobieżnych lub ciągnikowych opryskiwaczy polowych.

Zawartość substancji czynnych:
chlopyralid (związek z grupy pochodnych kwasów karboksylowych) – 300 g/l (25.86 %)
florasulam (związek z grupy triazolopirymidyn) – 25 g/l (2,16%)

DZIAŁANIE NA CHWASTY
Kantor Perfect (substancje czynne: florasulam grupa HRAC:B + chlopyralid grupa HRAC:O) jest herbicydem o działaniu układowym, pobieranym przez liście chwastów, a następnie szybko przemieszczanym w całej roślinie. Substancje czynne środka powodują zakłócenia w tworzeniu białka i podziału komórek co hamuje wzrost i rozwój chwastów eliminując ich konkurencję wobec zbóż. Szybkość i czas zamierania roślin konkurencyjnych zależy od warunków atmosferycznych. W warunkach optymalnych, to jest podczas ciepłej i wilgotnej pogody widoczne efekty działania środka są szybsze. W warunkach niskich temperatur całkowite zniszczenie chwastów wrażliwych następuje po około 3 tygodni. Środek najskuteczniej niszczy chwasty znajdujące się w fazie 2-6 liści.
Wrażliwość chwastów: Zboża ozime
Chwasty wrażliwe: chaber bławatek, gwiazdnica pospolita, maruna bezwonna, ostrożeń polny (rośliny roczne z nasion), przytulia czepna, rdest kolankowaty, rdest powojowaty (rdestówka powojowata), rumianek pospolity, samosiewy rzepaku, stulicha psia, wiosnówka pospolita.
Chwasty średnio wrażliwe: mak polny, niezapominajka polna, stulisz lekarski, tasznik pospolity, tobołki polne.
Chwasty średnio odporne: przetacznik polny.
Chwasty odporne: bodziszek okrągłolistny, fiołek polny, jasnota purpurowa, jasnota różowa, przetacznik bluszczykowy, przetacznik trójlistkowy, skrytek polny, chwasty jednoliścienne. Zboża jare
Chwasty wrażliwe: chaber bławatek, gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, maruna bezwonna, ostrożeń polny (rośliny roczne z nasion), przytulia czepna, psianka czarna, rdest ptasi, rdest plamisty, rdest powojowaty (rdestówka powojowata), rzodkiew świrzepa, rumianek bezpromieniowy, rumianek pospolity, samosiewy rzepaku, tasznik pospolity.
Chwasty średnio wrażliwe: stulicha psia, szarłat szorstki, tobołki polne.
Chwasty średnio odporne: komosa biała.
Chwasty odporne: fiołek polny, jasnota purpurowa, chwasty jednoliścienne.

STOSOWANIE ŚRODKA
Pszenica ozima, pszenżyto ozime, jęczmień ozimy, żyto, pszenica orkisz
Maksymalna /zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,2 l/ha
Termin stosowania: Środek stosować wiosną, od fazy trzeciego liścia do fazy drugiego kolanka zbóż (BBCH 13-32).
Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 1
Zalecana ilość wody: 200 - 400 l/ha
Zalecane opryskiwanie: średniokropliste.

Pszenica jara, jęczmień jary, owies, pszenica twarda – durum
Maksymalna /zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,2 l/ha
Termin stosowania: Środek stosować wiosną, od fazy trzeciego liścia do fazy końca krzewienia zbóż (BBCH 13-30).
Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 1
Zalecana ilość wody: 200 - 400 l/ha
Zalecane opryskiwanie: średniokropliste.

NASTĘPSTWO ROŚLIN
Środek rozkłada się w glebie (degradacja mikrobiologiczna) w ciągu okresu wegetacji nie stwarzając zagrożenia dla roślin uprawianych następczo jesienią tego samego roku lub wiosną roku następnego. W przypadku wcześniejszej likwidacji plantacji potraktowanej środkiem Kantor Perfect 325 SC (w wyniku uszkodzeń roślin przez warunki atmosferyczne, patogeny), po wykonaniu uprawy przedsiewnej na polu tym można uprawiać wszystkie gatunki zbóż jarych i trawy pastewne. W przypadku kukurydzy zachować miesięczny odstęp pomiędzy aplikacją środkiem Kantor Perfect 325 SC a siewem kukurydzy). Słoma ze zbóż opryskiwanych środkiem Kantor Perfect 325 SC, nie może być stosowana do ściółkowania międzyrzędzi warzyw i roślin ozdobnych. Obornik z takiej słomy nie może być stosowany przed sianiem i sadzeniem warzyw i roślin ozdobnych.

ŚRODKI OSTROŻNOŚCI I ZALECENIA STOSOWANIA ZWIĄZANE Z DOBRĄ PRAKTYKĄ ROLNICZĄ
1. Podczas stosowania środka nie dopuszczać do znoszenia cieczy użytkowej na sąsiadujące rośliny uprawne, szczególnie zioła i warzywa. Opryskiwać podczas bezwietrznej pogody, używając rozpylaczy antyznoszeniowych. Nie dopuszczać do nakładania się cieczy użytkowej na stykach pasów zabiegowych i uwrociach.
2. Podczas aplikacji środka, chwasty muszą kiełkować i mieć wytworzoną wystarczającą powierzchnię liści, żeby zaabsorbować środek. Po wchłonięciu środek jest transportowany do tkanek merystematycznych części nadziemnej i korzeni. Środek wnika do wnętrza chwastów najpóźniej w ciągu godziny od zastosowania. Opady deszczu po tym okresie nie obniżają jego skuteczności.
3. Unikać mieszanin zbiornikowych np. z nawozami mineralnymi, środkami grzybobójczymi i z grupy regulatorów wzrostu. W niektórych przypadkach może zaistnieć ryzyko niekompatybilności cieczy użytkowej.
4. Środka nie stosować:
− w zbożach z wsiewką roślin motylkowych,
− na rośliny mokre, chore, słabe lub uszkodzone przez przymrozki, choroby oraz szkodniki,
− w czasie nadmiernej suszy, upałów oraz w przypadku chłodnej pogody,
− po nocnych przymrozkach oraz przed spodziewanymi przymrozkami,
− gdy istnieje niebezpieczeństwo zanieczyszczenia wody, która będzie używana do nawadniania, pojenia lub innych celów gospodarskich / domowych.
5. W celu przeciwdziałania powstawaniu biotypów odpornych niektórych gatunków chwastów środki chwastobójcze na danym stanowisku należy stosować w zbożach i innych roślinach uprawianych w zmianowaniu przemiennie, uwzględniając substancje czynne z różnych grup chemicznych, o odmiennym mechanizmie działania.

SPORZĄDZANIE CIECZY UŻYTKOWEJ
Przed przystąpieniem do sporządzania cieczy użytkowej dokładnie ustalić potrzebną jej ilość. Odmierzoną ilość środka wlać do zbiornika opryskiwacza napełnionego częściowo wodą (z włączonym mieszadłem). Opróżnione opakowania przepłukać trzykrotnie wodą, popłuczyny wlać do zbiornika opryskiwacza z cieczą użytkową i uzupełnić wodą do potrzebnej ilości. Po wlaniu środka do zbiornika opryskiwacza niewyposażonego w mieszadło hydrauliczne ciecz w zbiorniku mechanicznie wymieszać. W przypadku przerw w opryskiwaniu, przed ponownym przystąpieniem do pracy należy dokładnie wymieszać ciecz użytkową w zbiorniku opryskiwacza.

POSTĘPOWANIE Z RESZTKAMI CIECZY UŻYTKOWEJ I MYCIE APARATURY
Z resztkami cieczy użytkowej po zabiegu należy postępować w sposób ograniczający ryzyko skażenia wód powierzchniowych i podziemnych w rozumieniu przepisów Prawa wodnego oraz skażenia gruntu, tj.:– po uprzednim rozcieńczeniu zużyć na powierzchni, na której przeprowadzono zabieg, jeżeli jest to możliwe lub
– unieszkodliwić z wykorzystaniem rozwiązań technicznych zapewniających biologiczną degradację substancji czynnych środków ochrony roślin, lub
– unieszkodliwić w inny sposób, zgodny z przepisami o odpadach. Bezpośrednio po zabiegu aparaturę dokładnie wymyć (zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz).
Ze względu na bardzo dużą wrażliwość niektórych roślin uprawnych nawet na znikome ilości środka, bardzo ważne jest dokładne wymycie opryskiwacza po zabiegu, zwłaszcza przed użyciem w innych roślinach niż zalecane. Z wodą użytą do mycia aparatury postąpić tak, jak z resztkami cieczy użytkowej, stosując te same środki ochrony osobistej.

 

Zarejestrowane dla kulturStawkaBBCH
Pszenica ozima0.2 l13 - 32
Pszenżyto ozime0.2 l13 - 32
Jęczmień ozimy0.2 l13 - 32
Żyto ozime0.2 l13 - 32
Żyto jare0.2 l13 - 32
Pszenica jara0.2 l13 - 30
Jęczmień jary0.2 l13 - 30
Owies jara0.2 l13 - 30
Owies ozima0.2 l13 - 30