Reliance 600 SC

Producent
UPL
Kategoria
Herbicydy
Zarejestrowany do
2024-04-30
Numer rejestracyjny
R-85/2018
Aktywne materiały
Linki

OPIS DZIAŁANIA
Herbicyd selektywny, stosowany doglebowo lub nalistnie, występujący w postaci koncentratu w formie stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą (SC). Zgodnie z klasyfikacją HRAC substancja czynna zaliczana jest do grupy F1, substancja czynna flufenacet do grupy K3.

DZIAŁANIE NA CHWASTY
Środek zawiera dwie wzajemnie uzupełniające się substancje biologicznie czynne o różnym sposobie działania. Diflufenikan jest herbicydem o działaniu kontaktowym (w niewielkim stopniu przemieszczającym się w roślinie), zaliczanym do inhibitorów biosyntezy karotenoidów w komórkach chwastów. Brak tych struktur powoduje zbielenie tkanek liści i rozpad komórek, co szczególnie jest widoczne w przypadku nowych tkanek. Diflufenikan po zastosowaniu pozostaje przez dłuższy czas na powierzchni gleby wytwarzając cienką warstwę, która działa kontaktowo na wschodzące młode, aktywnie rosnące chwasty. Diflufenikan zapewnia ochronę do 8 tygodni po zastosowaniu.
Flufenacet jest herbicydem o działaniu układowym, zaliczanym do inhibitorów syntezy kwasów tłuszczowych o długich łańcuchach. Pobierany jest głównie przez korzenie i częściowo przez liścienie kiełkujących chwastów. Po zastosowaniu kiełkujące siewki pozbawione są okrywy woskowej, przez co narażone są na działanie patogenów czy też różnych czynników środowiska wpływających negatywnie na ich rozwój.
Diflufenikan i flufenacet pozostają aktywne w glebie przez wiele tygodni po zabiegu, co powoduje utrzymanie wysokiej skuteczności chwastobójczej również w późniejszym okresie. Wysokiej skuteczności środka sprzyja optymalna wilgotność gleby.
Najlepszy efekt chwastobójczy uzyskuje się stosując środek we wczesnych fazach rozwojowych chwastów, to jest w czasie ich kiełkowania lub krótko po wschodach, w fazie siewek.

STOSOWANIE ŚRODKA
Środek do stosowania przy użyciu samobieżnych lub ciągnikowych opryskiwaczy polowych.

Pszenica ozima, pszenżyto ozime, jęczmień ozimy, żyto ozime
Termin stosowania: środek stosować na jesieni, po wchodach zbóż od fazy szpilkowania do końca wegetacji jesiennej (BBCH 10-21)
Maksymalna / zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,6 l/ha.
Zalecana ilość wody: 200-300 l/ha.
Zalecane opryskiwanie: średniokropliste.
Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 1.

NASTĘPSTWO ROŚLIN
Środek rozkłada się w glebie w ciągu okresu wegetacji do poziomu niestwarzającego zagrożenia dla roślin następczych.
W przypadku konieczności zlikwidowania plantacji w wyniku uszkodzenia przez mrozy, szkodniki lub choroby na tym samym polu po wykonaniu orki przynajmniej na głębokość 20 cm wiosną można uprawiać pszenicę jarą, jęczmień jary i ziemniaki. Trawy w tym życica nie powinny być zasiane w sezonie następującym bezpośrednio po aplikacji produktu.

Zarejestrowane dla kulturStawkaBBCH
Pszenica ozima0.6 l10 - 21
Pszenżyto ozime0.6 l10 - 21
Jęczmień ozimy0.6 l10 - 21
Żyto ozime0.6 l10 - 21