Armut kabuklu biti
Epidiaspis leperii

Hastalık Tanımı :
Dişi kabuğu 1,0-1,5 mm çapında dış bükey , kirli beyaz renktedir. Kırmızı kahverengi olan larva gömlekleri ortadadır. Kabuk kaldırıldığında dişi armut biçiminde ve şarap tortusu rengindedir. Uç taraf da sarı bir bölge bulunur. Erkek kanatsızdır, kabuğu boru biçimindedir.
Kışı genç dişi döneminde geçirir. Nisan ayının ikinci yarısından itibaren yumurta bırakmaya başlar. Mayıs, haziran, temmuz aylarında larva çıkışları görülür. Gelişmesi yavaştır. Ağustos, eylül aylarında ikinci bir döl verebilir.

Yaşayış : 
En belirgin zararı dallar üzerinde şekil bozukluklarına yol açmasıdır. Dallar kalınlaştıkça çöküntü ve şişkinlikler belirginleşir, dal silindirikliğini kaybeder, kabuklu bit yoğunluğu arttıkça kabukta çatlamalar baş gösterir, giderek dallarda kurumalar görülür.
Karadeniz ve İç Anadolu Bölgelerinde yaygındır.

Kültürel Önlemler :
Kabuklu bitlerin avcıları olan Chilocorus bipustulatus, Exoclwmus quadripustu-latus (Col.: Coccinellidae) ve Hemisarcoptes malus (Acarina) zararlıyı bazen baskı altında tutabilmektedir.

Kimyasal Mücadele :
Ağaçların gövde ve dallarındaki kabuklu bitin bulunduğu yerlerin iyi bir şekilde ilaçlanması gerekir.

İlaçlama Zamanı :
Armut kırmızı kabuklu biti ile sıvama olan ağaçlarda bir kış ilaçlaması gerekir. Yaz ilaçlamaları için nisan ayından itibaren yapılan kontrollerde hareketli larva görüldüğünde ilk ilaçlama, bundan 20 gün sonra ikinci ilaçlama yapılır.