Contest ECRegistered until: 2021 M11 3
Doğal Tarım - Insektisit
5708

Özellikler: Mide zehiri ve kontakt etkili insektisit-akarisittir.

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN UYGULAMAYA HAZIRLANMASI:
Tavsiye dozu üzerinden hesaplanan bitki koruma ürünü önce az miktar temiz su ile iyice karıştırılır. Sonra bu ön karışım, yarı yarıya su ile dolu aletin deposuna konur. Karıştırma işlemi yapılırken su seviyesi tamamlanır. Bitki koruma ürünlü mahlül her zaman çok iyi karıştırılmalı ve birkaç saat içinde kullanılmalıdır. Uygulama tamamlanıncaya kadar karıştırma işlemine devam edilir. Yapraktan uygulamalarda traktör ve sırt pülverizatörleri ile motorlu atomizörler kullanılabilir. Yoğun yeşil aksamı olan bitkilerde iyi bir kaplama için özen gösteriniz. Günün sıcak saatlerinde yeşil aksamın ıslak olduğu veya hemen yağış beklenen durumlarda uygulamalardan kaçınılmalıdır.

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜN KULLANIM ŞEKLİ:
Turunçgiller: Uygulama, Pas böcüsü kesafeti görülür görülmez yapılmalıdır. İyi bir mücadele için kaplama ilaçlama şarttır. Ağaç başına 10-20 lt ilaçlı su yeterlidir. % 0.25 oranında yazlık yağlarla karıştırılabilir. Galeri güvesi için taze sürgünlerde bulaşma tespit edildiğinde uygulamaya başlanıp, yeni bulaşmalara göre 10-15 gün ara ile tekrarlanır.

Biber (Sera) ve pamuk: Yaprak başına ortalama 1-3 adet canlı kırmızı örümcek görüldüğünde uygulama yapılmalıdır.

Süs Bitkileri: İlk galeri belirtileri görülür görülmez uygulamaya başlanır. Gerekiyorsa uygulama tekrarlanabilir. İki uygulama arasında en az 7 gün olmalıdır.

Çilek: Hareketli dönemde yaprakçık başına ortalama 10 veya üzerinde kırmızı örümcek tespit edildiğinde uygulamaya karar verilir.

Domates, Hıyar (Sera), Patlıcan (Sera): yaprak başına ortalama 3-5 adet canlı kırmızı örümcek görüldüğünde uygulama yapılmalıdır.

Bitki Tahammülü: Tavsiyelere uygun olarak kullanıldığında, tavsiye edildiği bitkilerce iyi tahammül görür. Tereddüt halinde hassas ve yeni çeşitlerde bitki tahammülü kontrol edilir. 

DİRENÇ YÖNETİMİ:
CONTEST EC adlı bitki koruma ürünü, etki mekanizmasına göre grup 6 olarak sınıflandırılan bir Akarisit’tir. Aynı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin tekrarlayan uygulamaları, direnç gelişimini teşvik etmektedir. Bu nedenle, direnç gelişimini geciktirmek için CONTEST EC‘nin aynı üretim sezonu içerisinde önerilen toplam uygulama sayısını aşmayınız. Uygulamanın tekrarlanması gerektiği durumlarda ise, farklı etki mekanizmasına sahip (grup 6 harici) bitki koruma ürünlerinin kullanılmasına özen gösteriniz.

KARIŞABİLİRLİĞİ :
Diğer bitki koruma ürünleri ile karışımı daha önceden denenmelidir. Alkali reaksiyonlu bitki koruma ürünleri ile karışmaz. Bitki koruma ürünlerine karşı oluşabilecek mukavament nedeniyle farklı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerin kullanılması tavsiye edilmektedir.

ÇEVREYE ETKİSİ:
Arılara zehirlidir. Çiçeklenme döneminde kullanmayınız.
Balıklara zehirlidir. Sulara bulaştırmayınız.

ANTİDOT:
Özel bir antidotu yoktur. Semptomatik tedavi uygulanır.

CropsBBCHKayıtlı normaHasat Öncesi Aralığı
Biber0 - 00 - 03
Domates0 - 025 - 253
Pamuk0 - 050 - 5021
Patlıcan0 - 00 - 03
Salatalık0 - 00 - 03
Turunçgiller0 - 00 - 07
Çilek0 - 00 - 03