Efdal Cotonil 500 SCRegistered until: 2025 M07 26
Tarkim - Fungisit
7888

İlacın Hazırlanması:
Uygulamadan önce ilaçlı mahlulün hazırlanması sırasında iyi bir karışım elde etmek için ilacın ambalajını mutlaka birkaç defa baş aşağı çevirdikten sonra, kullanılacak ilaç miktarı ayrı bir kapta bir miktar su ile bulamaç haline getirilir ve daha sonra, yarısına kadar su doldurulmuş ilaçlama aletinin içine dökülür. Geri kalan su miktarı karıştırılarak ilave edilir. Hazırlanan karışım fazla bekletilmeden kullanılmalıdır. 

DİRENÇ İLE İLGİLİ BİLGİ: 
EFDAL COTONIL 500 SC adlı bitki koruma ürünü, etki mekanizmasına göre Grubu M5 olarak sınıflandırılmış bir fungusittir. Aynı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin tekrarlayan uygulamaları, direnç gelişimini teşvik etmektedir. Bu nedenle, direnç gelişimini geciktirmek için EFDAL COTONIL 500 SC’ yi aynı üretim sezonu içerisinde önerilen toplam uygulama sayısını aşmayınız. Uygulanmanın tekrarlanması gerektiği durumlarda ise, farklı etki mekanizmasına sahip (Grup M5 harici) bitki koruma ürünlerinin kullanılmasına özen gösteriniz.
 
Elma’da Karaleke’ye karşı: 
1. İlaçlama çiçek gözleri kabardığında, 
2. İlaçlama, pembe rozet tomurcuğu döneminde (çiçekler ayrı ayrı görülünce)
3. İlaçlama, çiçek taç yaprakları % 70-80 dökülünce, 
4. ve diğer İlaçlamalar ise ekolojik koşulların hastalığın ilerlemesine uygun olduğu durumlarda 10-14 gün aralıklarla yapılmalıdır.
Kabakgiller Mildiyösü: İlk ilaçlamaya, bitkiler kol atmaya başladığında veya çevrede ilk hastalık belirtilerinin görülmesiyle başlanır ve 8-10 gün aralıklarla ilaçlamaya devam edilir.
Şekerpancarında Yaprak Leke Hastalığı: İlaçlamalara yakın tarlalardaki pancarların % 5’nin yapraklarında en az 10’ar leke görüldüğünde başlanır.
Domateste Mildiyö: İlaçlamalara çevrede ilk hastalık belirtilerinin görülmesi ile başlanır ve 10-12 gün aralıklarla devam edilir.
Kayısıda Yaprak delen: 1. İlaçlama, sonbaharda yaprak dökümünden hemen sonra, 2. İlaçlama, ilkbaharda çiçek tomurcukları açılmadan önce pembe çiçek tomurcuğu devresinde, 3. İlaçlama, meyvelerde çanak yaprağı ve erkek organ tablası (kılıfı) meyvenin ucuna sıyrılırken yapılmalıdır.

EFDAL COTONIL 500 SC, yaygın olarak kullanılan WP olarak formüle edilmiş birçok insektisit ve fungisit ile tank karışımı yapılarak kullanılabilir. Ancak karıştırılacak ilaç etiketleri üzerindeki tavsiye ve dozlara dikkat edilmelidir. Bordo bulamacı gibi kuvvetli alkalilerle karıştırılmamalıdır. Değişik formülasyonlardaki EM gibi diğer ilaçlarla karıştırılırken, az miktarda bir ön karışım hazırlayarak karışımın uygunluğunun kontrol edilmesi tavsiye edilir. Hazırlanan ön karışımda ayrışma veya çökme varsa bu karışım kullanılmamalı, ilaçlar ayrı ayrı uygulanmalıdır. Karışımlar bekletilmeden uygulanmalıdır. EFDAL COTONIL 500 SC’ nin surfektanlar ve yaprak gübreleri ile karıştırılarak kullanılması ve ikiden fazla pestisit ile karıştırılması tavsiye edilmez.
CropsBBCHKayıtlı normaHasat Öncesi Aralığı
Domates0 - 00 - 03
Elma ağacı0 - 00 - 03
Kabak0 - 00 - 03
Karpuz0 - 00 - 03
Kavun0 - 00 - 03
Kayısı0 - 00 - 056
Salatalık0 - 00 - 03
Şeker pancarı0 - 0300 - 3003