PreventRegistered until: 2024 M07 17
Doğal Tarım - Fungisit
9749

Özellikler: Mildiyö ve çökerten hastalıklarına karşı etkili, solüsyon konsantre formülasyonunda fungisittir.

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN HAZIRLANMASI VE UYGULAMA:
İlaçlama aletinin deposu yarı yarıya su ile doldurulur. Gerekli miktarda ibitki koruma ürünü bir miktar su ile karıştırılarak depoya konur. Karıştırma düzeni çalıştırılarak depo doluncaya kadar su ilave edilir. Uygulama esnasında bitki en iyi şekilde yıkanmalı, yer aletlerine yaprak altı memeleri takılmak suretiyle yaprak alt yüzeylerinin ıslanması sağlanmalıdır. Uygulama rüzgarsız havalarda yapılmalıdır.

UYGULAMA ZAMANI VE TEKNİĞİ:
Ayçiçeğinde Tohum İlacı Olarak: PROPLANT doğrudan doğruya tohumla iyi bir bulaşma sağlayacak şekilde kürek veya plastik eldivenlerle veya mekanik sarsıcılarla karıştırılmalıdır. İlaçlı tohum bekletilmeden hemen ekilmelidir.

Patates Mildiyösü: Hastalığın her yıl görüldüğü yerlerde hastalık belirtisi görülmeden günlük ortalama sıcaklık 16 oC veya en düşük sıcaklığın 10 oC’ yi bulması ile ilaçlamaya başlanır. Hastalığın her yıl görülmediği yerlerde çevrede veya tarlada ilk hastalık belirtileri görülünce ilaçlamaya başlanır. Havaların kuru geçtiği yerlerde 15 gün ara ile 2-3 uygulama, serin ve yağışlı bölgelerde 7 gün ara ile 4-6 uygulama yapılır.

Kabakgillerde Mildiyö: ilaçlamaya bitkiler kol atmaya başladığında veya çevrede ilk mildiyö belirtileri görülünce başlanır, uygulamalar hastalığın şiddetine ve iklim koşullarına göre 7-10 gün ara ile yapılır.

Tütün Fideliklerinde: Fidelerin çıkışı tamamlandıktan sonra hastalık görüldüğünde uygulama yapılır.

KARIŞABİLİRLİĞİ:
PREVENT diğer fungisitlerle karıştırılarak kullanılabilir. Bordo bulamacı ve yaprak gübreleri ile karıştırılamaz. Karıştırılmadan önce bir ön karışım testi yapılması gerekmektedir.

ÇEVREYE ETKİSİ:
Arılara zehirsizdir. Balıklara zehirlidir. Ancak kullanma ve içme sularına bulaşmasına mani olunuz.

ANTİDOT:
Bitki koruma ürünü Cholinesterazı önleyecek kadar çok yutulmuşsa antidot olarak ATROPIN SULFAT kullanılır. Bitki koruma ürünü az alınmış ise semptomatik tedavi uygulanması yeterlidir.

CropsBBCHKayıtlı normaHasat Öncesi Aralığı
Ayçiçeği0 - 00 - 0-
Kabak0 - 0250 - 2507
Karpuz0 - 0250 - 2507
Kavun0 - 0250 - 2507
Patates0 - 0250 - 2507
Salatalık0 - 0250 - 2507
Tütün0 - 00 - 0-