RastabanKayıt süresi doldu
Pileryum Tarım - Fungisit

ÖZELLİKLER :
RASTABAN ilacının hastalıklara karşı koruyucu etkisinin yanı sıra tedavi edici özelliği de vardır. Hastalık etmeninin bitkilere ilk girişinden sonra bağlarda 2-3 gün,domates ve hıyarda ise 1-2 gün içinde yapılacak ilaçlama ile hastalığın gelişimi durdurulabilir.

RASTABAN farklı etki mekanizmaları olan Cymoxanil ve Famoxadone etkili maddelerine sahip bir fungisittir.

RASTABAN ilaçlamadan 2 saat sonra yağan yağmurlardan etkilenmez, ilaçlamayı tekrarlamaya gerek yoktur. Eğer ilaçlamadan sonraki ilk 2 saat içinde yağış görülürse ilacın etkisinde azalma olacağından ilaçlamayı tekrarlamakgerekebilir. 

RASTABAN ile sezon içinde aynı yerde bağ,domates,hıyar,patates ve karpuzda 3’ten fazla uygulama  yapmayınız.

FİTOTOKSİSİTE: RASTABAN tavsiyelere göre kullanıldığında fitotoksik değildir.

İLACIN UYGULAMAYA HAZIRLANMASI:
İlacı hazırlamadan önce ilaçlama aletinin temiz olduğundan emin olunuz. İlaçlama aletinin deposu yarıya kadar su ile doldurulur. RASTABAN ayrı bir kapta bir miktar su ile eritilerek depoya konulur. Mekanik ya da hidrolik karıştırıcı ile iyice karıştırılırve geri kalan su miktarı depoya ilave edilir. Karıştırmaya ilaçlama boyunca devamedilmelidir. İlaçlama sırasında bitki iyi bir şekilde ilaçlanmalı, yaprakların alt ve üst yüzeylerinin iyice ıslanması sağlanmalıdır. İlaçlama havanın serin ve sakin zamanlarında yapılmalıdır, ilaçlama esnasında ilaç zerrecikleri ve buharından korununuz

KULLANMA ŞEKLİ :
Hıyarda Yalancı Mildiyö hastalığına karşı hastalık koşulları oluştuğunda veya çevrede ilk hastalık belirtileri görülür görülmez ilaçlamaya başlanır ve hastalık için elverişli hava şartları devam ettiği sürece 12 gün aralarla ilaçlamaya devam edilir.

Domateste Mildiyö ve Erken Yaprak Yanıklığı hastalıklarına karşı hastalık koşulları oluştuğunda veya çevrede ilk hastalık belirtileri görülür görülmez ilaçlamaya başlanır ve hastalık için elverişli hava şartları devam ettiği sürece 12 gün aralarla ilaçlamaya devam edilir.

Bağda Mildiyö hastalığına karşı sürgünler 25-30 cm’ye ulaştığında ilaçlamaya başlanır ve hastalık için elverişli hava şartları devam ettiği sürece 10-12 gün ara ile ilaçlamaya devam edilir.

Patateste Mildiyö hastalığına karşı hastalık koşulları oluştuğunda veya çevrede ilk hastalık belirtileri görülür görülmez ilaçlamaya başlanır ve hastalık için elverişli hava şartları devam ettiği sürece 12 gün aralarla ilaçlamaya devam edilir.

Karpuzda Erken Yaprak Yanıklığı hastalığına karşı hastalık koşulları oluştuğunda veya çevrede ilk hastalık belirtileri görülür görülmez ilaçlamaya başlanır ve hastalık için elverişli hava şartları devam ettiği sürece 12 gün aralarla ilaçlamaya devam edilir.

KARIŞABİLİRLİK DURUMU:
RASTABAN bilinen pek çok fungisit ve insektisitlerle karışabilir. Alkali özellikteki ilaçlarla karıştırmayınız. Geniş çapta bir uygulama yapmadan önce karışabilirliğin önceden küçük çapta denenmesi tavsiye edilir.

ÇEVREYE ETKİSİ :
Balıklara zehirlidir. Su kaynaklarına ve sulara bulaştırmayınız.

ANTİDOTU  :
Özel bir antidotu yoktur. Belirtilere göre tedavi uygulanır.

CropsBBCHKayıtlı normaHasat Öncesi Aralığı
Bağ0 - 00 - 028
Domates0 - 00 - 03
Karpuz0 - 040 - 403
Patates0 - 040 - 4014
Salatalık0 - 00 - 03