Roko 70 WPKayıt süresi doldu
Cansa Kimya - Fungisit

ÖZELLİKLERİ:
Thiophanate-methyl, aslında bir benzimidazole türevi olamamasına karşın, bitki içerisinde Carbendazim' e dönüşerek etkili olduğundan Benzimidazole grubundan kabul edilir. Birçok kültür bitkisindeki çeşitli mantari hastalıklara karşı kullanılan geniş etki alanına sahip bir fungisittir. Sistemik etkilidir. Bitki tarafından çok hızlı bir şekilde emilir ve apoplastic=acropetal (aşağıdan yukarıya doğru) yolla taşınır, ancak odunsu bitkilerin kökleri ve sürgünlerindeki ligninlere çok sıkı bağlandığından, bu bitkilerdeki taşınması sınırlıdır. Ayrıca, düşük pH lı asidik topraklarda toprak partiküllerine ve organik maddeye sıkıca bağlanır ve kökler tarafından emilmesi zayıflar. Hassas fungusların microtubule moleküllerindeki 
β-tubulin moleküllerine bağlanır. Böylece mantar sporlarının çim borusu geliştirmesini, miselyum gelişimini ve metabolizmayı etileyerek fungus hücrelerinde çekirdek bölünmesini engelleyerek etkili olur.Bu gruptaki fungisitlerin direnç geliştirme potansiyelleri yüksek olduğundan, tekrarlı olarak üst üste kullanımlarından kaçınmak ve farklı gruplardan (benzimidazole grubundan olmayan) fungisitlerle münavebeli olarak kullanmak en doğru yoldur.

İLACIN HAZIRLANMASI:
İlaçlama aletinin deposu yarıya kadar su ile doldurulur.Gerekli miktarda ilaç başka bir kapta bir miktar su ile iyice karıştırılarak depoya aktarılır.Karıştırma düzeneği devamlı çalıştırılarak depo doluncaya kadar su ilave edilir.

KULLANIM ŞEKLİ VE ÖZELLİKLERİ:
Koruyucu ve tedavi edici özellikleri olan sistemik bir fungisittir.Bitki bünyesine kolaylıkla nüfuz eder ve dolayısıyla yağmurla yıkanmaya dayanıklıdır.İlk hastalık belirtileri görülmeye başlanınca ilaçlamaya 14-15 gün arayla tekrarlanır.

KARIŞABİLİRLİK DURUMU:
Alkali özelliktekiler hariç, diğer insektisit,fungisit ve yaprak gübreleriyle karıştırılarak uygulanabilir.

CropsBBCHKayıtlı normaHasat Öncesi Aralığı
Armut0 - 00 - 015
Ayva0 - 00 - 015
Elma ağacı0 - 00 - 015
Kabak0 - 00 - 04
Karpuz0 - 00 - 04
Kavun0 - 00 - 04
Kayısı0 - 00 - 015
Kiraz0 - 00 - 015
Salatalık0 - 00 - 04
Şeftali0 - 00 - 015