Yeni dünya karalekesi
Venturia inaequalis var. eriobotryae

Hastalık Tanımı :Fungus yaşam çemberini yıl boyunca ağaç üzerinde mumya meyvelerde, sürgünlerde, yapraklarda tamamlar. Genellikle mumya meyvelerde konidiler, sürgünlerde misel ve konidiler ve yapraklarda konidi ve miseller şeklinde bulunur. Sonbahar ve ilkbaharda yağışlı geçen günlerde enfeksiyonlar gerçekleşir. Genç yapraklar ve meyveler enfeksiyona daha duyarlıdır. Çiçek taç yapraklarının dökülmesinden hasada kadar geçen dönemde meyve enfeksiyonları olur.

Yaşayış : Yapraklarda enfeksiyondan 20-40 gün sonra farklı büyüklükte muntazam olmayan , önceleri sarı daha sonra kırmızımsı kahverengi lekeler görülür. Sürgünlerdeki benzer lekelerde her zaman konidiumlar bulunur, enfekteli sürgünler normal gelişemezler, yaprak dökümü erken olur ve zamanla ağaç yapraksız kalır.
Meyvelerde ise yuvarlak veya şekilsiz, öne eleri açık yeşil, zamanla siyahlaşan lekeler oluşur. Leke çevresinde meyve kütikülasının yırtılmasından dolayı 0.5 mm kalınlığında beyaz renkli bir bant oluşur. Daha sonra lekeli dokuda koyu kahverengine dönüşür ve doku gelişimi durur. Çok şiddetli ve erken enfeksiyonlarda meyveler çatlar, meyveler ağaçta asılı kalır ve zamanla kararır.
Hastalıklı meyvelerin pazar değeri yoktur. Mücadele yapılmazsa ağaçlar verimden düşer ve çıplaklaşır. Yurdumuzda yenidünya yetiştirilen tüm bölgelerde yaygındır

Kültürel Önlemler :Ağaç üzerindeki hastalıklı sürgünler, meyveler ve yapraklar toplanıp bahçeden uzaklaştırılmalıdır.
Yenidünya ağaçlarında çiçeklenme döneminin 1-1.5 ay olması nedeniyle ilaçlama zamanları önem kazanmaktadır. Bahçede homojen bir çiçeklenme için bahçelerin aşılı ve aynı çeşit fidanlarla tesis edilmesi, güneşten azami yararlanma, iyi havalanma, yaprak ve meyvelerin ıslak kalma sürelerinin azaltılması amacıyla ağaçlar arasının 8 m'den az olmaması gereklidir.

Kimyasal Mücadele :Ağaçların tüm aksamı ilaçla kaplanacak şekilde ilaçlamalar yapılmalıdır.