Spector 20 SPRegistered until: 2025 M06 28
Menta Tarim - Insektisit
5170

İLACIN UYGULAMAYA HAZIRLANMASI
İlaçlama aletinin deposu yarıya kadar su ile doldurulur. Tavsiye edilen miktarda ilaç önce ayrı bir kapta bir miktar su ile karışım haline getirilir. Bu karışım aletin yarım doldurulmuş deposuna konur. Sonra karıştırılarak depo kalan gerekli su miktarı ile tamamen doldurulur. Her türlü ilaçlama aletiyle kolaylıkla püskürtülür. Hazırlanan ilaç karışımı bekletilmeden uygulanmalıdır.

KARIŞABİLİRLİĞİ
Alkali özellikteki ilaçlar hariç, diğer insektisit, fungisit ve yaprak gübreleriyle karıştırılarak uygulanabilir.

KULLANIM ŞEKLİ VE ZAMANI
-İlaçlamalar sabah çiğ kalktıktan sonra veya akşam serinliğinde yapılmalıdır.
-İlaçlamalar yapıldıktan sonra 6 saat içerisinde yağmur yağarsa ilaçlama tekrarlanır.
Patateste patates böceği: Örnekleme için tarlaya köşegenleri istikametinde girilerek zararlının yumurta, larva ve ergini aranır. Herhangi bir dönemine rastlanması o tarlanın bulaşık olduğunu gösterir. Birinci döle karşı ilaçlama yapılacaksa, bitkilerde ilk olgun larvalar (dördüncü dönem) görüldüğünde yapılmalıdır. İkinci döle karşı ilaçlama yapılması durumunda ise yumurta açılımının tamamlanması gerekir. Bu dönemde de böcek yoğunluğuna bağlı olarak meydana gelecek zarar bitki tarafından tolere edilebileceğinden ilaçlama gerekmeyebilir.
Domateste beyaz sinek: Beyaz sinek ile bulaşık olduğu saptanan tarlaya köşegenler yönünden girilir. Her 5 adımda bir alt orta ve üst yapraklardan olmak üzere 50 yaprak toplanır. Yaprak başına 5 larva-pupa olduğunda kimyasal mücadele uygulanır.
Elmada yeşil yaprak biti: Vejetasyon süresi boyunca 100 sürgünden 15’inde bulaşık olursa ilaçlama yapılmalıdır.

DİRENÇ YÖNETİMİ
SPECTOR adlı bitki koruma ürünü, etki mekanizmasına göre Grup 4-A olarak sınıflandırılmış bir insektisittir. Aynı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin tekrarlayan uygulamaları, direnç gelişimini teşvik etmektedir. Bu nedenle, direnç gelişimini geciktirmek için SPECTOR’ün aynı sezonu içerisinde önerilen toplam uygulama sayısını aşmayınız. Uygulamanın tekrarlanması gerektiği durumlarda ise, farklı etki mekanizmasına sahip (Grup 4-A harici) bitki koruma ürünlerinin kullanılmasına özen gösteriniz.

CropsBBCHKayıtlı normaHasat Öncesi Aralığı
Antep fıstığı0 - 00 - 07
Domates0 - 030 - 303
Elma ağacı0 - 00 - 014
Karpuz0 - 0250 - 2507
Pamuk0 - 010 - 40-
Patates0 - 06 - 67