Yeşil yaprak biti
Aphis pomi

Yaprak bitleri yeşil, sarı veya yeşil renkte olan boyları 1 ile 5 mm arasında değişen çok küçük zararlılardır. Bu zararlıların kanatlı türleri olabildiği gibi kanatsız türleri de vardır. Yaprak biti yaniyeşil bit, küçük olmalarına rağmen bitkilerimiz açısından zararları oldukça büyük olan canlılardır. Bahçenizdeki gülleriniz, çeşit çeşit renkte çiçekler açan bitkileriniz kısacası birçok bitkiniz yaprak bitlerine yakalanabilirler. Özellikle cucurbitaceae (kabakgiller) familyasından hıyar (salatalık) ve solanaceae (patlıcangiller) familyasından biber, patlıcan sebzeleri yapraklarında yaprak bitine sıkça rastlanabilir.
Elma ağaçlarında en yaygın ve zararı en çok görülen türlerden birisidir. Taze sürgünlerde, genç yapraklar ve yaprak sapları üzerinde gruplar halinde beslenmeleri sonucunda, sürgünlerde kısalma ve yapraklarda kıvrılma görülür. Yoğunluğunun yüksek olması halinde, meyvelerin küçük kalmasına ve şeklinin bozulmasına neden olmaktadır.
Yaprak bitiyle mücadele etmek sanıldığı kadar zor değildir. Yaprak bitlerinin doğal yolla yok edilmesi oldukça kolaydır. Uğur böcekleri yaprak bitlerinin baş düşmanlarıdır. Uğur böcekleri yaprak bitleriyle beslenen canlılardır. Uğur böcekleri sayesinde yaprak bitlerinden kurtulmak mümkündür. Fakat bitkilerinizdekiyaprak bitleri uğur böcekleri ile yok olacak kadar az değilse evinizde hazırlayacağınız kolay bir ilaçla da yaprak bitlerinden kurtulabilirsiniz. Bir litre suya bir iki damla mutfağınızda kullandığınız sıvı bulaşık deterjanından damlatıp püskürtme başlığı olan bir şişeye koyun. Sıvı bulaşık deterjanını ekledikten sonra suyu bir iki kez çalkalayın ve günde bir ya da iki kez bitkilerinizin yaprak altı kısımlarınıza bu suyu bolca püskürtün. Püskürtmeden hemen sonra yaprak bitlerinin yapraklardan döküldüğünü göreceksiniz. Bu uygulamayı düzenli yaparsanız çok kısa zamanda yaprak bitlerinizden kurtulabilir, sağlıklı görünüme sahip bitkilere kavuşabilirsiniz.