Tremilyn 25 WPKayıt süresi doldu
Cansa Kimya - Insektisit

ÖZELLİKLERİ VE KULLANMA ŞEKLİ: Tremilyn, Böcek Büyüme Düzenleyicileri grubunun Kitin Sentezi Engelleyicileri alt grubundan bir insektisittir. Bir mide zehiridir, etkisi zararlı kütikülasında kitin oluşmasına engel olmak, böylelikle gömlek değiştirme işlemini durdurmak esasına dayanır. Pek çok zararlının yumurta kabuğunun içine işleyerek yumurtadan çıkmasını engeller. Yumurta öldürücü (ovisit) olarak kullanıldığında etkisi hızlıdır. Bununla birlikte, etki şeklinin özelliği nedeniyle larva öldürücü etkisi biraz gecikebilir. Bu etki açık olarak ilaçlamalardan sonra larvaların ilk gömlek değiştirmeleri sırasında görülür. Bu nedenle, özellikle Elma İç kurdunun yumurtlama zamanında ancak yumurtalar açılmadan önce kullanılmalıdır, Birer ay ara ile gerekirse 3-4 kez uygulanabilir. Bu uygulama Yaprak galeri güvelerine de etkilidir. Uzun süreli kalıcı etkisi vardır.

İLACIN UYGULAMAYA HAZIRLANMASI: Önce ilaçlama aletinin deposu yarısına kadar su ile doldurulur, Önerilen miktarda ilaç ayrı bir kapta bir miktar su ile iyice karıştırılır. Sonra bu karışım ilaçlama aletinin deposuna boşaltılır. Bu esnada aletin karıştırıcı tertibatı çalışır durumda olmalı ve gerekli miktarda su depoya ilave edilmelidir. Armut psillası mücadelesinde ise önce önerilen miktarda ilaç katılır ve ayrı bir kapta yine tavsiye edilen miktarda bitkisel yağ ile iyice karıştırılır. Sonra bu karışıma biraz su da katılır, karıştırılmaya devam edilir. Bu karışım daha önce yarısına kadar su doldurulmuş aletin deposuna boşaltılır. Aletin karıştırıcı tertibatı devamlı çalışır durumda olmalıdır ve depoya gerekli su konularak ilaç uygulamaya hazır hale getirilir.

KALİBRASYON: İlaçlamaya başlamadan önce kullanma aletinin kalibrasyonu yapılmalıdır. Önce bir depo su püskürtülerek ne kadar alanın ilaçlandığı bulunmalı, sonra bu alana tekabül eden doz ile ilaçlı su hazırlanmalıdır.

KARIŞABİLİRLİK DURUMU: Genel olarak aynı formülasyon şeklindeki diğer tarım ilaçlarıyla birlikte kullanılabilir

CropsBBCHKayıtlı normaHasat Öncesi Aralığı
Antep fıstığı0 - 00 - 014
Armut0 - 00 - 014
Elma ağacı0 - 00 - 014
Fındık0 - 00 - 014
Turunçgiller0 - 00 - 014
Zeytin0 - 00 - 014