Zeytin güvesi / Çiçekte
Prays oleae

Zeytin Güvesi Tanımı ve Yaşayışı
-Zeytin Güvesi Ergininin genel görünümü gümüş rengindedir.
-Zararlının üst kanatlarının üst kısmında siyah renkli lekeler yer alırken kenar uçlarında ise gümüşi renkli saçaklar bulunur.
-Zeytin Güvesinin larvaları, genel olarak kirli beyaz ve sarımtırak bir renktedir.
-Pupa beyaz bir kokon içerisinde yer alır ve bu dıştan rahatlıkla görülebilir.
-Zararlı yılda 3 defa döl verir ve vermiş olduğu her döl zeytin ağacının ayrı fenolojik döneminde zararlı olur.
-Her döl zarar verdiği dönemlere göre “yaprak dölü”, “çiçek dölü” ve “meyve dölü” olarak adlandırılır.
-Zeytin güvesini larvaları oluşturmaktadır. Zeytin güvesi larvalarının meydana getirdiği zararları zeytin ağacının 3 ayrı fenolojik döneminde incelemek mümkündür.

Zeytin Güvesi Yaprak Dölü Zararı: 
Yaprak dölü zararı larvalar, yaprağın iki epidermlisi arasında, açtıkları galerilerle, yaprak ve sürgün uçlarında beslenmeleri ile zararlı olur.

Zeytin Güvesi Çiçek Dölü Zararı: 
Çiçek dölü zararlısı larvalar, genellikle çiçek salkımları arasında beslenirler. Salkımlardaki tomurcuk ve çiçekleri tahrip ederek meyve tutumunu önlerler.

Zeytin Güvesi Meyve Dölü Zararı: Meyve dölü zararlısı yumurtadan çıktıktan sonra meyvenin içine meyve sapı dibinden girerek meyve ile meyve sapının birleştiği kısmı tahrip eder ve bu meyvelerin dökülmelerine neden olur. Zeytin güvesi zararlısının meyvelerde yarattığı zarar oranı bölgelere ve yıllara göre değişkenlik gösterir. Bazı yıllarda bu zarar %30’a kadar ulaşan ürün kaybına neden olabilmektedir. Zeytin güvesi zeytin yetiştirilen çeşitli Akdeniz ülkelerinde ve ülkemizde bulunur.

Zeytin Güvesi Mücadele Yöntemleri: Biyoteknolojik Mücadele Kitlesel tuzaklama:Zeytin tomurcuklarının kabarmaya başladığı mart ayının sonu ile nisan ayının başlarında, üç zeytin ağacına bir delta tipi eşeysel çekici tuzak asılarak düşük ve orta yoğunluktaki popülâsyonlarda bu zararlı ile etkili bir mücadele yapılabilir.

Zeytin Güvesi Kimyasal Mücadele İlaçlama Zamanının Tespiti
Zeytin Güvesi ile kimyasal mücadelede zararlının tercihen sadece meyve dölüne karşı ilaçlama yapılmalıdır. Sürekli kontrol edilen ağaçlarda mercimek büyüklüğündeki zeytin meyvelerinin %10’unda canlı “yumurta+larva” olması halinde kimyasal mücadele yapılmalıdır. İlaçlama zamanı Mayıs ayının ikinci yarısında yapılan kontrollerle saptanır. Ancak zararlının mevsim başında yaprak ve yeni sürgünlerde %10’dan yüksek düzeylerde zarar yapması halinde çiçek dölünde, ilk kelebeklerin yakalanmasından 7-10 gün sonra ilaçlama yapılmalıdır. İlaçlama zamanını belirlemek için Delta tipi feromon tuzaklardan yararlanılır. Bu tuzaklar nisan ayında bahçelere asılarak haftada bir kez kontrol edilir. Zeytin güvesinin özellikle çiçek dölünde, yoğun bir avcı ve parazitiot kompleksi bulunduğu için, tercihen böcek gelişme engelleyici preparatlar kullanılmalıdır