Çayır akça çiçeği
Thalaspi perfoliatum

Kökeni ve Yayılışı: Bitki, Doğu Asya ve İran kökenlidir. Kuzeyde ılıman iklimin hakim olduğu alanlarda da yetişir. Ülkemizde 1250 m. yüksekliğe kadar olan uygun alanlarda bol miktarda yetişir. Kültürü yapılmaz.

Bitkisel Özellikleri: Bir yıllık, otsu, yabani özellikli bir bitkidir. Gövde dik gelişir ve dallanır. Yapraklar alt kısım-da eşkenar, ortada mızrak, üstte gövdeye iyice bağlanmış durumdadır. Çiçekleri ters yumurta şeklindedir. Çiçekleri küçüktür ve beyaz renklidir. Meyve harnup-bakla şeklinde oval ve yassı durumdadır. Tohumları koyu menekşe, koyu kahve renklidir. 10 yıl çimlenme özelliğini korur. Her zaman tohumu çimlenebilir. Kışı rozet halde geçirir.

İçerikleri: Yeşil aksamı, vitaminler bakımından lahana ve beyaz turptan zengindir. %0.5 glikoz, %7-9 azotlu maddeler ve %1-2 nişasta içerir. Tohumunda %20-30 sabit yağ bulunur. Bitkideki glikozitler çözüldüğü zaman alil sinap yağı meydana gelir. Bu bakımdan, bitkiyi yiyen hayvanların sütü soğan ve sarımsak kokulu olur. İçerdiği %0.06 oranındaki alkaloitten dolayı da yiyen hayvanları zehirler.