Canzethapyr 100 SLKayıt süresi doldu
Cansa Kimya - Herbisit

ÖZELLİKLERİ:
Imidazolinone (imi) grubundan, ALS (Acetolactate) engelleyicisi olarak çalışan bir herbisittir. Topraktaki organik maddeye çok sıkı bağlanır ve uzun süre kalıcıdır. Bu nedenle, etiketindeki münavebe bitkileri ile ilgili kıstlamalara uymak gerekir. Özellikle kurak koşullarda ve kuru tarımda kalıcı etkisi daha uzundur. Nemli toprak koşullarında sulu tarımda ise, serbest kalarak parçalanır ve bitkiler tarafından alınır. Ph' sı 6.5 altında olan asidik karakterdeki topraklarda bağlanması çok daha güçlüdür ve parçalanması iyice yavaşlar. Bu nedenle, bu tip topraklarda münavebe bitkileri ile kısıtlamalar konusunda daha hassas olunmalıdır. Sıcak, nemli koşullarda ve Ph' nın 6.5 değerinin üzerinde olması durumunda, toprak mikroorganizmaları tarafından parçalanması hızlanır.

GENEL BİLGİ; Topraktaki kalıcı etkisi nedeniyle uzun süreli ot kontrolü sağlar. İlaçlamadan sonra yağan hafif yağmur ilacın etkisini artırır.

KULLANIM ŞEKLİ:
Toprağın iyi hazırlanmasına,yüzeyin kesiksiz olmasına özen gösterilmelidir. İlaçlama tavsiye edilen doz üzerinden yeknesak bir şekilde yapılmalıdır. İlaçlamadan önce aletin kalibrasyonu yapılmalıdır. Önce bir depo su püskürterek ne kadar alanın ilaçlanacağı bulunmalı, sonra bu alana tekabül eden doz ile ilaçlı su hazırlanmalıdır.

İLACIN HAZIRLANMASI:

-Aletinin deposunu yarıya kadar su ile doldurunuz.
-Karıştırıcıyı çalıştırarark istenen miktarda Canzethapyr' i depoya boşaltınız ve karıştırmaya devam ederek suyu tamamlayınız. Mümkünse 110 derece yelpaze tipi memeler kullanarak dekara 20-40 litre mahlul püskürtünüz.
-İlacın nohut bitkisine olumsuz bir etkisi olmamaktadır. Ancak, stres şartlarında geçici olarak gelişiminde durgunluk, yapraklarda incelme yapsa da, bu durum ürünü etkilememektedir.

KARIŞABİLİRLİK DURUMU:
Canzethapyr 100 SL dar yapraklı yabancı ot ilaçları ve Sulphonylurea'lı ilaçlarla karışmaz.

CropsBBCHKayıtlı normaHasat Öncesi Aralığı
Leblebi, Nohut0 - 020 - 20-
Yaban mersini0 - 040 - 50-
Yonca0 - 050 - 50-