Цикадки

Cicadellidae

Морфологічні ознаки: Сисні комахи, зовні схожі на тлю, листоблішок, здебільшого рухливі, добре стрибають. На лобі багатьох видів помітні своєрідні вирости. Шкодять дрібні види, розміром 3-6 мм. У більшості видів зимують яйця, рідше дорослі особини або німфи.я
Тіло довжиною 4,5-5,5 мм, чорне, кіль чола простий, не вильчатий, бічні краї тімені і чола білі, переднеспінка біла, надкрила прозорі, молочно-димчасті, зі світлим жилкуванням. Передні крила плоско складені.
Річний цикл: Личинки зазвичай розвиваються на коренях в’юнка, цикорію, будяка, Креса. Генерація однорічна. Самка відкладає яйця в грунт поблизу коренів перерахованих рослин, починаючи з середини червня. Через місяць з’являються личинки, які харчуються соком рослин і йдуть на зимівлю в стадії німфи 3-го віку. У травні або червні вони окрилює в грунті. Сума ефективних температур 280 градусо -днів, нижній поріг розвитку +15 ° С. Залежно від погодних умов і близькості агроценозів цикадки мігрують на посадки з початку травня по середину липня. Імаго – ксерофіт і воліє розріджені посадки. Інкубаційний період збудника столбура в цикадки становить 2-7 днів, а частка вірофорних особин в популяції (здатних передавати збудників хвороб) зазвичай дорівнює 10-15% .
Поведінка: Шкідливість цикадок двояка. Дорослі комахи висмоктують сік з листя, через що на них з’являється характерна плямистість. Некрози, які утворюються в місцях харчування цикадок декілька більше, ніж освічені павутинними кліщами. Нерідко пошкоджені органи рослини в’януть. Проколи в тканинах є воротами для грибний і бактеріальної інфекції. Цикадки здатні також персистентно і неперсістентно переносити вірусні, віроідние і фітоплазменние захворювання.
Найчастіше результатом харчування цикадок на пасльонових рослинах є розвиток фітоплазменного захворювання – столбура пасльонових. Це захворювання має наступні симптоми: поява бузковою забарвлення на верхніх листках, чашолистки і квітконіжках; подовження і деформація квіток і суцвіть, втрата квіткою фертильності. Плоди не мають товарного вигляду і не придатні для реалізації. Ушкоджувані культури: Томати, в меншій мірі перець і баклажан.

Засоби захисту рослин